Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

,Otřesné pokrytectví’. Miliardář Dyson bojoval za brexit, teď stěhuje byznys do Singapuru

Ekonomika

  10:14
LONDÝN - Britská společnost Dyson, výrobce bezsáčkových vysavačů, vysoušečů rukou a další elektroniky, přestěhuje své sídlo z Británie do Singapuru. Vedení firmy tento krok zdůvodnilo rostoucím významem asijského trhu. Podle ní stěhování nijak nesouvisí s blížícím se termínem odchodu Británie z Evropské unie. Politici ale jeho krok odsuzují jako otřesné pokrytectví.

Miliardář James Dyson s královnou Alžbětou II. foto: Reuters

Zakladatel firmy James Dyson je hlasitým zastáncem brexitu a už dříve byl kritizován kvůli tomu, že jeho názory jsou v příkrém rozporu s tím, jak reálně řídí své podnikání.

,Je to pokrytectví’

Liberální demokratka Layla Moranová, která bojuje za druhé referendum o brexitu, krok Dysona okomentovala takto: „Je to otřesné pokrytectví od podnikatele, který podporuje brexit.“

„Je naprosto neuvěřitelné, že byznysový obličej brexitu přesouvá další část jeho podnikání mimo Spojené království,“ sdělila Moranová pro Daily Mirror.

Mayová představila ‚plán B‘. Odmítla druhé referendum i odložení brexitu

Společnost Dyson loni oznámila, že hodlá vyrábět také elektrická auta. Závod na jejich výrobu vznikne právě v Singapuru. I další výroba firmy se soustředí výhradně v asijských zemích.

„O základně v Asii jsme uvažovali už nějakou dobu. Asie představuje (pro Dyson) největší a nejrychleji rostoucí trh na světě. Asijští zákazníci jsou hladoví po pokročilých technologiích a je to i největší trh pro elektrické vozy, takže tento trend bude jen sílit,“ vysvětlil přesun sídla generální ředitel podniku Jim Rowan.

Singapur je pro Jamesona Dysona ideální lokalitou pro svůj byznys. Asijská země má totiž obchodní dohody s Evropskou unií, díky kterým může firma Dyson v Evropě směle pokračovat v podnikání.

Budeme v Británii investovat dál, tvrdí firma

„Daňový rozdíl je pro nás zanedbatelný, daníme po celém světě a budeme i nadále platit daň ve Velké Británii. Budeme dál investovat ve Velké Británii, v Malmesbury, v Bristolu a Londýně,“ dodal Rowan.

Miliardář Dyson je dlouhodobě zastáncem brexitu a aktivně vystupoval i v kampani před referendem o vystoupení Británie z EU v roce 2016. Jeho názoroví odpůrci mu vyčítají pokrytectví. „Pokud dokonce i ten, kdo tvrdí, že po brexitu nastane obnova britského průmyslu, není připraven svůj názor podpořit konkrétními kroky, pak to vyvolává vážné pochybnosti ohledně budoucnosti naší ekonomiky,“ uvedl loni, když firma ohlásila stavbu továrny v Singapuru, labouristický zákonodárce Ian Murray.

Britové oceňují český zákon: Pro případ tvrdého brexitu je nejvelkorysejší z celé EU

Firma loni zvýšila obrat o 28 procent na 4,4 miliardy liber (128,7 miliardy korun), hrubý provozní zisk EBITDA vzrostl o třetinu na 1,1 miliardy liber (32,2 miliardy korun).

Autoři: ,