4. června 2010 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ovoce bude málo kvůli špatnému počasí, třešně možná vůbec

Špatným počasím jsou nejvíce postiženy rané třešně, které možná ani žádné nebudou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špatným počasím jsou nejvíce postiženy rané třešně, které možná ani žádné nebudou. | foto: Shutterstock

PRAHA/ATÉNY Letošní chladné a deštivé počasí pravděpodobně ohrozí úrodu některých plodin. Výrazný pokles sklizně očekávají ovocnáři především u meruněk, a to až o 50 procent. Špatně na tom budou také rané odrůdy třešní a švestek, kde by mohl pokles dosáhnout 20 až 30 procent.

"Letos bylo zatím málo slunce, a vlhký vzduch navíc připravuje živnou půdu plísňovým a houbovým chorobám, které ovoce znehodnocují," řekl LN předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Napadeny jsou také jablka a švestky. Pěstitelé se však proti tomu nemohou účinně bránit postřiky, protože půda je kvůli dešťům podmáčená a do sadů se nedá vjíždět s technikou.

Další plodinou, jejíž sklizeň je letos nejistá, je vinná réva. "Nemůžeme však zatím odhadnout, jak úroda dopadne, protože ještě nevidíme plody. V tomto smyslu jsou na tom ovocnáři lépe," uvedl předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo. Pokud však proprší i následující tři týdny, bude sklizeň skutečně bídná.

Další podrobnosti o letošní úrodě ovoce si přečtěte v pátek v deníku

Kamila Jušková, Lidové noviny