Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ovocnáři kompenzace za sucho nedostanou. Kvůli nedostatku peněz

Jablka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Pěstitelé ovoce nedostanou kompenzace za škody ze sucha především kvůli omezenému objemu peněz v dotačním programu. Prioritní je podle ministerstva zemědělství podpora u plodin, které utrpěly výrazné škody, jako jsou například krmné plodiny. V úterý to řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Ovocnáři s takovým vysvětlením nesouhlasí. Tvrdí, že ovocnářům byl upřen rovný přístup k získání podpory.

Podmínky pro získání dotací za sucho u tržních plodin ministerstvo zveřejnilo v pátek. Podporu mohou získat například pěstitelé pšenice, ječmene, kukuřice, brambor, cukrovky, slunečnice, máku, zeleniny, chmele. Ze sektoru ovocnářství mohou o podporu požádat pouze školkaři. Pravidla dotací pro krmné plodiny úřad zveřejnil již v říjnu a následně přijal asi 9600 žádostí v celkové hodnotě téměř jedné miliardy korun. Úřad odhaduje celkové letošní škody ze sucha na deset až 11 miliard Kč, vláda na kompenzace schválila dvě miliardy korun.

Ministerstvo podle Bílého situaci kolem dopadů sucha na jednotlivé druhy zemědělské produkce průběžně velmi pozorně analyzovalo. „Dle aktuálních odhadů sklizně a po důkladném zvážení dostatečnosti finančních prostředků bylo rozhodnuto, že ovocné sady mezi plodiny způsobilé ke kompenzaci zařazeny nebudou,“ uvedl mluvčí. Připomněl, že ovocné sady dostaly kompenzace v minulých třech letech, a to v roce 2015 kvůli suchu a v letech 2016 a 2017 kvůli škodám z mrazů.

‚Jde nám o rovný přístup k dotaci‘

Ovocnářská unie ČR tvrdí, že ovocnářům jde jen o rovný přístup k dotaci. „Nechceme nic jiného než to, aby postižení pěstitelé ovoce měli možnost o dotaci požádat jako jiní pěstitelé,“ řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Argument ministerstva, že ovocnáři kompenzace dostali již v minulých třech letech, podle Ludvíka neobstojí. „I jiní pěstitelé čerpali kompenzace na sucho v letech 2015 a 2017 a letos mají možnost žádat o dotaci opět. Například jde o brambory, cukrovku a kukuřici,“ uvedl. Dodal, že za sucho v roce 2015 ovocnáři dostali kompenzaci dva miliony korun a za mrazy v letech 2016 a 2017 dohromady 165 milionů korun.

Sucho postihlo z ovoce hlavně jablka

Letošní sucho postihlo ovocnáře na kvalitě, a to především u jablek, která jsou hlavním ovocným druhem v ČR. Kvůli suchu jablka nedorostla do požadované velikosti. Až dvě třetiny jablek tak podle Ovocnářské unie šly na průmyslové zpracování, zatímco obvykle to je asi třetina. Část jablek se ani nesklízela. Navíc ceny jablek na průmyslové zpracování proti minulým letům klesly téměř o dvě třetiny k úrovni jedné koruny za kilogram. „U některých ovocnářů to může znamenat propad tržeb o 30 až 50 procent,“ řekl Ludvík.

Kvůli propadu tržeb ze sucha jsou podle něj nejvíce ohrožené specializované rodinné farmy, které nemají jiné příjmy než z ovocnářství. „Těm mohl stát kompenzacemi za sucho pomoci, aby propad tržeb dokázaly přežít,“ řekl Ludvík.

Celková letošní sklizeň ovoce v ČR by podle dosavadních odhadů státního Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského měla být asi 160 000 tun, což by bylo na úrovni posledního pětiletého průměru. Z toho jablek by se mělo sklidit asi 128 000 tun. Definitivní výsledky sklizně budou známé v lednu.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.