21. května 2012 13:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ovocnáři pláčou. Mráz jim způsobil škody za stamiliony

Hrst plná jahod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrst plná jahod | foto: Shutterstock

Mrazy, které Česko zasáhly 18. května, způsobily ovocnářům škody za stovky milionů korun. Mráz ničil úrodu hlavně na Moravě, v Čechách jsou škody lokální. Ovocnářům, jejichž sady mrazy zasáhly i loni, hrozí existenční problémy. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Loňská situace, kdy mrazy způsobily ovocnářům ztráty na tržbách přes půl miliardy korun, by se však podle něj opakovat neměla.

Jahody, meruňky, švestky a třešně - ty všechny jsou v ohrožení

Mrazy minulý týden nejvíce poškodily výsadby jahod, meruňky, švestky a třešně. U jablek může být špatná kvalita. "Teploty ve dvou metrech nad zemí se pohybovaly v řadě pěstitelských oblastí od nuly do minus čtyři stupňů. Na některých místech byly sady vystaveny působení mrazu i několik hodin," řekl Ludvík. Za mimořádné označil to, že mrazy přišly až 18. května a zasáhly nejteplejší region republiky.

ČTĚTE TAKÉ:

Přesnější vyčíslení škod bude možné ve druhé půlce června. "V následujících týdnech totiž dojde k běžnému propadu plůdků, který bude ovlivněn mrazovým poškozením. Zhruba za měsíc bude možné odhadnout předpokládanou výši sklizně i podíl ovoce poškozeného mrazy," řekl Ludvík.

Loni mrazy poničily většinu výsadeb v zemi a úroda ovoce v Česku se propadla na 101 249 tun a patřila mezi nejnižší sklizně za posledních 50 let.

Například v letech 2008 a 2009 byla sklizeň na úrovni 180 tisících tun. Roční výkon českého ovocnářství se v průměrném roce odhaduje na 1,5 miliardy korun, včetně sezonních pracovníků dává práci zhruba pěti tisícům lidí.

Vinaři odhadují škody na 400 milionů

Mrazy zasáhly také úrodu vinařů. Podle předběžných odhadů jim způsobily škody až 400 milionů korun. "Poškozeno může být více než 30 procent letošní úrody. V případě nepříznivého počasí může být v souvislosti s tím ohrožena i úroda v následující sezoně," řekl tajemník Svazu vinařů Martin Půček.

Lidovky.cz, ČTK