Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Označení o spotřebě by povinně měly mít i televize, požaduje Brusel

Televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise chce, aby televize prodávané v Evropské unii na sobě povinně nesly písemné označení energetické spotřeby. Podobné označování pomocí písemné stupnice od A (nejvíc úsporné) po G (nejméně úsporné) už platí pro jiné přístroje, jako třeba pračky, myčky či lednice.

I pro ně by se ale podle vizí Bruselu, které pro vstup v platnost musí schválit ještě europoslanci a také členské státy unie, měl systém existující od roku 1992 upravit.

Vzhledem k tomu, že nyní kolem 90 procent přístrojů prodávaných v EU spadá do třídy A, je podle komise na místě větší rozlišení v této nejvíce úsporné skupině. Nově by tak měly být do systému zařazena označení A+, A++ a A+++. Ty budou na přístrojích s ještě menší spotřebou než přístroje s nálepkami A.

O začlenění televizí komise rozhodla mimo jiné kvůli tomu, že podle jejích údajů právě tyto přístroje představují téměř deset procent z účtů, které průměrná domácnost platí za elektřinu. Označení na nich bude muset být jasně vyznačeno jak na vlastní televizi, tak i v reklamách, pokud v nich bude zmíněna i jejich cena.

"Neznamená to vyšší cenu"
"Energetické štítky vedou trh k výrobkům s vysokou energetickou účinností, což je významným příspěvkem k dosažení evropských cílů v oblasti energetické účinnosti, konkurenceschopnosti a klimatu," podotkl eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. "Současně pomáhají šetřit peníze spotřebitelům," dodávají.

Komise poznamenala, že zavedení systému i pro televize neznamená, že bude vyšší jejich cena. Komisařova mluvčí na dnešní tiskové konferenci nicméně připustila, že přístroje s vyšší energetickou účinností obvykle bývají dražší.

Označování lidem ale podle ní pomáhá, aby si sami vybrali, jaký produkt je pro ně nejlepší. Dodala, že do systému by v budoucnu mohly být zařazeny i třeba různé lampy a další domácí svítidla či sušičky. Dosud zahrnuté přístroje zahrnují zhruba třetinu výdajů, které domácnosti za elektřinu vynakládají.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...