Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pád českého průmyslu zpomaluje, stavebnictví vstává z mrtvých

Průmysl a stavebnictví pomalu vstávají z mrtvých | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl a stavebnictví pomalu vstávají z mrtvých | foto: Shutterstock

PRAHA Průmyslová výroba v Česku letos v červnu meziročně klesla o 12,2 procenta po květnovém poklesu o 22 procent. Stavební produkce dokonce vykázala po květnovém propadu 2,1 procenta růst o 0,1 procenta.

Sezónně očištěná produkce vzrostla proti květnu bezmála o tři procenta, což je nejvyšší meziměsíční růst za posledních 2,5 roku. Pozitivní impulz domácí průmysl dostal ze zahraničí.

"Zlepšení situace je patrné v automobilovém průmyslu podpořeném šrotovným v Německu a dalších zemích. Naopak největší zátěží zůstávají hutě. Výroba kovů meziročně klesla o třetinu, produkce kovodělných výrobků o 26,6 procenta. K výraznému meziročnímu zvýšení došlo v potravinářském průmyslu (9,8 procenta)," komentuje situaci david Marek z Patria Finance.

"Český průmysl v červnu ukázal první náznaky stabilizace a s odstupem se projevily pozitivní změny, které vykázal německý průmysl již v květnu. Změna trendu od poklesu ke stabilizaci je stále jasnější a potvrzuje předpoklady o stabilizaci ekonomiky v druhé polovině roku," dodává analytik společnosti Atlantik Petr Sklenář. 

Trh práce ještě venku z nejhoršího není

Vzhledem k masivnímu propadu výroby se není čemu divit, že průmysl propouští. V červnu měl o 13,1 % zaměstnanců méně než před rokem. "Růst nezaměstnanosti tedy nekončí, průmysl je jeho motorem. Návrat mnoha podniků k pětidennímu pracovnímu týdnu ale signalizuje, že ten největší tlak na propouštění je již za námi," říká Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. 

Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně ale vzrostla o 2,4 procenta na 23.621 Kč. Ve stavebnictví mzda meziročně rostla ještě rychleji, o 3,5 procenta na 26.757 Kč.

Malé firmy se bouří: růst ve stavebnictví je nesmysl

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš ale dobré výsledky ve vysílání Rádia Česko zpochybnil, dokonce je označil za falešné.

"Ta čísla absolutně neodpovídají. Je třeba si uvědomit, že statistika nyní sleduje jen firmy s padesáti a více pracovníky. Jenže těch je ve stavebnictví z celkového počtu cca 2400 firem pouze třetina - přesně 736," argumentuje Matyáš.

"Ode dna se neodrážíme, skutečnost taková není. My jsme si dělali průzkumy u naší členské základny, oslovili jsme asi 180 firem, a celkový propad v letošním roce předpovídáme asi na 6,5 %," doplnil v rádiu Matyáš.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Průmysl a stavebnictví pomalu vstávají z mrtvých | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Průmysl a stavebnictví pomalu vstávají z mrtvých | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Průmysl a stavebnictví pomalu vstávají z mrtvých | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...