22. října 2011 12:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pád 'gigantů'. Co je s komunistickým průmyslem po 20 letech?

Průmyslová výroba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmyslová výroba (ilustrační foto) | foto: ČTK

Velké průmyslové areály se v roce 1990 otřásly v základech. Padly buď hned, nebo skomíraly dlouhé roky. Lidé ztratili práci. Jen v málo případech našel stát pro rodinné stříbro silného investora, který podnik podržel. Postupem doby ale začaly z trosek gigantů vyrůstat nové, životaschopnější firmy, lidé se odvážili podnikat, uchytili se i v zahraničí. Tisíce neudržovaných a nevyužívaných areálů v zemi ale na své zmrtvýchvstání ještě čekají.

"Obrovské konglomeráty už existovat nebudou, cílem současných firem je štíhlý podnik s nízkými náklady," říká Stanislav Kázecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Za hřích považuje výstavbu nových podniků na zemědělské půdě. "Z celospolečenského hlediska je lepší využívat již existující areály, i když jejich přestavba může být nákladnější," dodal Kázecký.

Množství nevyužívaných areálů

Zdevastovaných areálů je v Česku zhruba jedenáct tisíc. Co s nimi, to je problém, který se netýká jen Česka. Objevil se v sedmdesátých letech minulého století ve většině vyspělých průmyslových zemí.

Více o osudech průmyslových gigantů v bývalém Československu najdete ve víkendové příloze Byznys Lite deníku Lidové noviny.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!