16. srpna 2018 11:24, aktualizováno  11:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pád mostu v Janově tvrdě zasáhl akcie firmy Atlantia. Firmě hrozí i zrušení koncese

Hasiči zjišťují stabilitu pilíře, bylo přerušeno odstraňování sutin a hledání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči zjišťují stabilitu pilíře, bylo přerušeno odstraňování sutin a hledání... | foto: ČTK

Milán Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily čtvrteční obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak na oznámení italské vlády, která uvedla, že kvůli úternímu pádu části dálničního mostu v Janově zahájí proces vedoucí ke zrušení koncese firmě Autostrade per l’Italia, která je divizí Atlantie. Podle zdroje Reuters by mohla vláda dálničnímu operátorovi Autostrade spíše vyměřit pokutu, než odebrat licenci.

Společnost Autostrade podle ministra dopravy Danila Toninelliho nedostála svým závazkům vyplývajícím ze smlouvy o provozování janovského Morandiho mostu. Podle smlouvy by tak podniku mohl kromě odebrání licence hrozit i finanční postih až 150 milionů eur (téměř čtyři miliardy Kč). Firma nicméně tvrdí, že své závazky vždy dodržovala.

Italský premiér Conte vyhlásil den státního smutku za oběti úterního pádu mostu...
Policisté dosud evakuovali přes 300 lidí: „O evakuované se staráme, je to naše...

Společnost Autostrade per l’Italia je správcem dálničního úseku, který zahrnuje i zřícený most.

Pod silný prodejní tlak se dostaly také akcie dalších provozovatelů mýtných silnic v Itálii. Vicepremiér Luigi Di Maio dnes uvedl, že italské dálnice bude muset převzít stát, pokud jejich provozovatelé nebudou schopni řádně plnit své povinnosti.

ČTK