4. listopadu 2013 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Padající BlackBerry se prodávat nebude. Vymění šéfa a půjčí si miliardy

Blackberry (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blackberry (ilustrační foto). | foto: ČTK

TORONTO Ztrátový kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry opustil plán nechat se odkoupit jinou společností. Místo toho vydá dluhopisy za miliardu dolarů (asi 19 miliard korun) a vymění svého generálního ředitele Thorstena Heinse. BlackBerry minulý týden jednala podle kanadského listu Globe and Mail o svém převzetí s americkou internetovou společností Facebook.

Firma v létě oznámila, že vytvořila zvláštní komisi pro přezkoumání svých strategických alternativ, včetně prodeje podniku. Minulý měsíc předložilo nabídku v hodnotě 4,7 miliardy dolarů (zhruba 89 miliard korun) na její převzetí konsorcium vedené největším akcionářem BlackBerry, finanční společností Fairfax Financial Holdings. Později se objevily zprávy o dalších zájemcích o převzetí.

BlackBerry, která se původně jmenovala Research In Motion, byla průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Na trhu smartphonů ale v posledních letech výrazně zaostala za telefony iPhone od společnosti Apple a za dalšími zařízeními, která využívají operační systém Android jiné americké společnosti Google.

BlackBerry ve druhém finančním čtvrtletí prodělala 965 milionů dolarů proti ztrátě 235 milionů o rok dříve. Firma se letos rozhodla propustit zhruba 4500 zaměstnanců, což je kolem 40 procent její celkové pracovní síly.

Podle Globe and Mail chce BlackBerry získat miliardu dolarů prostřednictvím emise konvertibilních dluhopisů, které lze později vyměnit za akcie. Agentura Reuters zatím vyjádření firmy ke zprávě listu nezískala.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.