15. listopadu 2011 14:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Padající koruna: hranice 19 Kč za dolar prolomena

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA Česká měna dopoledne dál oslabovala, k dolaru překročila hranici 19 Kč/USD. Podle údajů Patria Online byla koruna proti pondělku k euru slabší o osm haléřů na 25,77 Kč/EUR a k dolaru ztratila 18 haléřů na 19,01 Kč/USD.

Podle Tomáše Vlka z Patria Finance koruna zrána zkoušela růst, když trhy podpořily slušné statistiky HDP za třetí čtvrtletí z Německa i Francie. "Evropské akcie ale dopoledne zamířily dolů, což korunu stáhlo zpět. Ani data z domácí ekonomiky příliš nepotěšila," uvedl Vlk.

Podle odhadů Českého statistického úřadu HDP Česka ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 1,5 procenta. Ceny průmyslových výrobců stouply v říjnu meziročně o 5,6 procenta, stejně jako v září, a dovozní ceny v září meziročně stouply o pět procent a vývozní o 3,1 procenta. Běžný účet platební bilance se v září přehoupl do přebytku 5,174 miliardy korun ze srpnového schodku 33,652 miliardy korun.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Podobný vývoj jako koruna dnes vykazuje polský zlotý, maďarský forint je relativně stabilní, když po pondělních špatných zprávách přišlo lepší HDP, poznamenal Vlk.

Podle Martina Olivy z Patria Direct sentiment finančních trhů opět zhoršuje skepse ohledně řešení evropské dluhové krize, když v pondělní aukci pětiletých italských státních dluhopisů jejich výnos stoupnul nejvýše od roku 1997. "V Řecku se navíc znovu objevily zneklidňující spekulace, tentokrát o tom, že konzervativci v parlamentu nepřistoupí na další úsporná opatření výměnou za další životně důležitou tranši finanční pomoci," poznamenal Oliva.

JAKÝ JE VÝHLED?

Navzdory ráno zveřejněným indikátorům z Německa a Francie euro podle Marka Dřímala z Komerční banky prohloubilo své pondělní ztráty a pokleslo až k 1,3551 USD/EUR. Společné evropské měně neprospěly ani ZEW indexy z Německa a pro celou eurozónu, které ukázaly na pokles důvěry v budoucnost ekonomiky, dodal Dřímal.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.