17. července 2011 10:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Padělků ubylo, nejvíce se falšuje pětisetkoruna

Bankovka (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankovka (ilustrační). | foto: Lidové noviny

PRAHA V Česku bylo během prvního pololetí zadrženo 3665 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. V meziroční srovnání jde o pokles, když ve stejném období loni bylo zadrženo 3725 padělků. Údaje zveřejnila Česká národní banka na internetu.

Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 2730. Jejich počet ve srovnání s loňským pololetím klesl o 374. Počet padělků v dolarech naopak stoupl, a to meziročně o 446 na 598 kusů. Padělků v eurech v meziročním srovnání ubylo z loňských 403 kusů na 318.

ČTĚTE TAKÉ O PADĚLANÝCH BANKOVKÁCH

Vedle padělků zadržela centrální banka za první pololetí 577 napodobenin, za stejné období loni to bylo 2398. Napodobeniny jsou většinou na rozdíl od padělků vyrobeny za jiným účelem než udáním do oběhu. Jde například o filmové rekvizity, učební pomůcky nebo reklamní předměty.

Za celý loňský rok bylo v Česku zadrženo 6529 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což je meziroční pokles o šest procent. Téměř 5 tisíc z toho tvořily české bankovky a mince, nejčastěji padělaná byla pětisetkoruna. Čtvrtletí statistika ČNB přesné hodnoty padělaných bankovek a mincí neobsahuje.

V Česku bylo ke konci loňského roku v oběhu přes dvě miliardy bankovek a mincí, což je ve srovnání s rokem 2009 nárůst o zhruba 45 milionů. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských více než 386 miliard korun na téměř 391 miliard korun na konci roku 2010.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.