Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Padlá vagonka dluží přes 3 miliardy, znalec odhadl hodnotu na 163 milionů

Podle řady informací měl vagonku ovládat miliardář František Savov (na snímku) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle řady informací měl vagonku ovládat miliardář František Savov (na snímku) | foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

ČESKÉ BUDĚJOVICE/LOUNY Kauza zkrachovalé lounské vagonky Legios (dnes pod názvem Heavy Machinery Services, HMS) se posunula o podstatný kus dál. Po necelém roce průtahů obdržel soud znalecký posudek, který naznačuje, jakou má společnost hodnotu.

Věřitelé, jimž Legios dluží podle jejich přihlášek přes tři miliardy korun, z něj velkou radost mít zřejmě nebudou. Jmění vagonky totiž znalec odhaduje zhruba na 163 milionů korun.

Úpadek vagonky je jednou z nejznámějších insolvencí poslední doby. Pozornost poutá hned z několika důvodů. Jednak je firma už několik let předmětem vyšetřování, jednak ji má podle řady informací ovládat miliardář František Savov, o jehož vydání z Londýna už nějakou dobu usiluje česká justice.

Hlavně ale během insolvenčního řízení několikrát padl výraz „insolvenční mafie“. Ať už oprávněně, či nikoliv, Legios se stal příkladem reprezentujícím problémy českých insolvenčních soudů.

Lidové noviny se pokusily spojit s Všeobecnou úvěrovou banku (VÚB), která platí za jednoho z největších věřitelů Legiosu. Právě ona poměry v insolvenčním řízení u Krajského soudu v Českých Budějovicích hlasitě kritizovala.

Například fakt, že na řešení kauzy byl přidělen soudce mimo pořadí. Jak se staví k výsledku posudku, jehož vyhotovení zabralo několik měsíců, ale nechtěl nikdo z banky komentovat.

„Posudek má téměř pět set stran a chceme se s ním nejdřív patřičně seznámit,“ uvedl zdroj z VÚB. Ke spokojenosti ale dojde slovenský finanční ústav jen těžko. Z více než 250 milionů korun, které mu Legios dluží, by měl dostat jen přibližně pětinu. Výsledek zároveň nahrává pokračování reorganizace, kterou podniku schválil soud. V případě konkurzu by podle znalců byla částka pro věřitele mnohem menší.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...