25. října 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Padlí giganti: OP Prostějov nepřežil řádění šéfů

Obchod s oděvy OP Prostějov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod s oděvy OP Prostějov | foto: Reprofoto

PRAHA Velké průmyslové areály se v roce 1990 otřásly v základech. Padly buď hned, nebo skomíraly dlouhé roky. Lidé ztratili práci. Jen v málo případech našel stát pro rodinné stříbro silného investora, který podnik podržel.

Postupem doby ale začaly z trosek gigantů vyrůstat nové, životaschopnější firmy, lidé se odvážili podnikat, uchytili se i v zahraničí. Tisíce neudržovaných a nevyužívaných areálů v zemi ale na své zmrtvýchvstání ještě čekají.

Lidovky.cz přinášejí šestidílný seriál o největších továrnách v Česku, které neunesly volný trh

První díl: OP Prostějov

op prostějov

Někdejší největší česká textilka vznikla na Hané v roce 1964 a zaměstnávala tisíce lidí nejen z tohoto regionu. Její pád v roce 2010 lokální ekonomiku vážně poznamenal, přestože tam v té době pracovalo již jen okolo 1500 zaměstnanců.

Nápor na pracovním úřadu kulminoval v lednu 2010. Pro ilustraci: nyní na Prostějovsku na jedno místo připadá 32 žadatelů o zaměstnání a celá oblast je čtvrtým nezaměstnaností nejvíce postiženým místem v Česku.

Řada současných čekatelů na práci pochází právě z této oděvní fabriky, ve které často pracovali už od vyučení. A jejich práce byla poměrně oceňována v Česku – řada obleků se i v době porevoluční mohla měřit s věhlasnější konkurencí i v zahraničí.

Obchod s oděvy OP Prostějov
OP Prostějov

Obleky na míru, takzvané měřenky, vyráběl podnik pro řadu značek a vyvážel je do celé Evropy. Za pádem obra nestojí jen levná konkurence z východu, jak by se dalo čekat, ale hlavně řada fatálních manažerských pochybení, dost možná i kriminální povahy.

Majoritní vlastník firmy František Tuhý čelí trestním oznámením kvůli možnému vyvádění peněz z firmy, žalob však v celém spletitém konkurzu padla celá řada.

Někdejší management provedl řadu rozhodnutí, kvůli kterým OP přišlo o stovky milionů korun. OP po svém pádu dluží více než 500 věřitelům přes dvě miliardy korun, nejvíc peněz ve firmě utopila Česká spořitelna.

Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz