Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Padlí giganti: OP Prostějov nepřežil řádění šéfů

Obchod s oděvy OP Prostějov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod s oděvy OP Prostějov | foto: Reprofoto

PRAHA Velké průmyslové areály se v roce 1990 otřásly v základech. Padly buď hned, nebo skomíraly dlouhé roky. Lidé ztratili práci. Jen v málo případech našel stát pro rodinné stříbro silného investora, který podnik podržel.

Postupem doby ale začaly z trosek gigantů vyrůstat nové, životaschopnější firmy, lidé se odvážili podnikat, uchytili se i v zahraničí. Tisíce neudržovaných a nevyužívaných areálů v zemi ale na své zmrtvýchvstání ještě čekají.

Lidovky.cz přinášejí šestidílný seriál o největších továrnách v Česku, které neunesly volný trh

První díl: OP Prostějov

op prostějov

Někdejší největší česká textilka vznikla na Hané v roce 1964 a zaměstnávala tisíce lidí nejen z tohoto regionu. Její pád v roce 2010 lokální ekonomiku vážně poznamenal, přestože tam v té době pracovalo již jen okolo 1500 zaměstnanců.

Nápor na pracovním úřadu kulminoval v lednu 2010. Pro ilustraci: nyní na Prostějovsku na jedno místo připadá 32 žadatelů o zaměstnání a celá oblast je čtvrtým nezaměstnaností nejvíce postiženým místem v Česku.

Řada současných čekatelů na práci pochází právě z této oděvní fabriky, ve které často pracovali už od vyučení. A jejich práce byla poměrně oceňována v Česku – řada obleků se i v době porevoluční mohla měřit s věhlasnější konkurencí i v zahraničí.

Obchod s oděvy OP Prostějov
OP Prostějov

Obleky na míru, takzvané měřenky, vyráběl podnik pro řadu značek a vyvážel je do celé Evropy. Za pádem obra nestojí jen levná konkurence z východu, jak by se dalo čekat, ale hlavně řada fatálních manažerských pochybení, dost možná i kriminální povahy.

Majoritní vlastník firmy František Tuhý čelí trestním oznámením kvůli možnému vyvádění peněz z firmy, žalob však v celém spletitém konkurzu padla celá řada.

Někdejší management provedl řadu rozhodnutí, kvůli kterým OP přišlo o stovky milionů korun. OP po svém pádu dluží více než 500 věřitelům přes dvě miliardy korun, nejvíc peněz ve firmě utopila Česká spořitelna.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.