14. dubna 2015 12:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Padlí mobilní králové v akci. Nokia usiluje o koupi Alcatelu

Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách | foto: Reuters

HELSINKY/PAŘÍŽ Někdejší významní prodejci mobilních telefonů vyjednávají o spojení svých firem. Finská Nokia - která se loni zbavila právě své mobilní divize - by ráda převzala svého konkurenta, francouzsko-americký koncern Alcatel-Lucent.

Spojením obou podniků by podle agentury Reuters mohla vzniknout telekomunikační skupina v hodnotě přes 40 miliard eur, což je více než bilion korun.

„V reakci na spekulace v médiích Nokia a Alcatel-Lucent potvrzují, že vedou pokročilé rozhovory ohledně možnosti úplného spojení, které by mělo podobu veřejné nabídky Nokie na Alcatel-Lucent,“ uvedla finská společnost. 

ČTĚTE TAKÉ:

Dodala nicméně, že v této fázi není jisté, zda jednání skutečně dospějí k dohodě o sloučení.

„Jsou to dva slabší hráči v odvětví. Mohli by dosáhnout určitého snížení nákladů, samotné spojení dvou slabších hráčů však nutně nemusí znamenat vytvoření hráče silnějšího,“ řekl k dojednávané fúzi analytik Ion-Marc Valahu ze společnosti Clairinvest.

Analytici a investoři navíc upozorňují, že proti spojení podniků by se mohla postavit francouzská vláda. Ta považuje telekomunikace za strategicky důležité odvětví a je citlivá na rušení pracovních míst, které je častým důsledkem fúzí. Francouzské ministerstvo hospodářství se zatím k záležitosti nevyjádřilo.

Cenu Alcatelu jednání zvýšilo

Nokia dnešním prohlášením reaguje na zprávy, že by mohla od společnosti Alcatel-Lucent koupit aktivity v oblasti bezdrátové komunikace. Akcie obou firem jsou v úterý v centru pozornosti investorů a zatímco Nokia dopoledne oslabovala, akcie Alcatel-Lucent se vydaly vzhůru. Objemy obchodů byly v obou případech nadprůměrné.

Tržní hodnota Alcatelu před úterní zprávou činila zhruba 11 miliard eur a tržní hodnota Nokie se pohybovala kolem 29 miliard eur. Po prohlášení se cena akcí Alcatelu zvýšila až o osmnáct procent, zatímco akcie Nokie o více než osm procent klesly.

Nokia je na trhu síťových zařízení světovou trojkou po švédském Ericssonu a čínské Huawei Technologies. Loni v dubnu dokončila za 5,44 miliardy eur (téměř 150 miliard korun) prodej divize mobilních telefonů společnosti Microsoft. 

Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji však sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!