30. listopadu 2010 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pákistán poslal do Česka 350 kilo zkažených střev, inspekce je odchytila

zabijačka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy zabijačka | foto: Shutterstock

PRAHA Státní veterinární správa (SVS) od počátku letošního roku do konce října zjistila 27 případů závadných výrobků směrujících na domácí trh. Celkově šlo zhruba o 135 tun potravin živočišného původu ze zemí EU i nečlenských států.

Dnes o tom informoval mluvčí SVS Josef Duben. Všechny zásilky byly buď vráceny do země svého původu, nebo neškodně zlikvidovány, uvedl Duben.

Podle Dubna veterináři letos dosud z trhu stahovali drůbeží, vepřové i hovězí maso, ryby, vejce, mléčné produkty, ale také sušená střeva či med.

Z Číny a Turecka nám přišla tuna závadných ryb

Závadné výrobky pocházely ze Slovenska, Polska, Německa, Španělska, Litvy a Itálie, tedy zemí, které jsou členy EU, ale také z nečlenských států; Brazílie, Číny, Turecka a Pákistánu.

Například do Pákistánu byla vrácena zásilka 350 kilogramů sušených vepřových střev, zlikvidováno bylo 100 kilogramů brazilského hovězího, zpět do Číny a Turecka směřovala tuna ryb, do Španělska veterináři vrátili 600 kilogramů medu.

Losos - ilustrační foto.

SVS organizuje i obávané mimořádné akce

Kromě rutinních kontrol organizuje SVS mimořádné kontrolní akce, kterých bývá do roka několik. Během dvou rozsáhlých kontrolních akcí, z nichž první proběhla v únoru, druhá pak od začátku září do konce října zajistili inspektoři zhruba 66 tun nevyhovujících zásilek.

Ačkoliv výše sankcí podle Dubna zpravidla nepřesahuje několik set tisíc korun, jsou výsledky kontrol pro obchodníky určitým varováním. "Nařízením odeslat zpět výrobci, popřípadě neškodně odstranit vznikají dovozcům druhotné velké problémy, kterých se napříště snaží vyvarovat," uvedl.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ – SLUŽEBNÍ AUTOMOBIL

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč