Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Palestinský podnikatel byl na Západním břehu Jordánu zatčen, účastnil se mírové konference v Bahrajnu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Ramalláh  Palestinské úřady na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu v noci na sobotu zatkly palestinského podnikatele, který se tento týden v Bahrajnu zúčastnil konference, jež se věnovala ekonomické části amerického mírového plánu pro Izrael a Palestinu. S odvoláním na izraelská média to uvedla agentura Reuters. Palestinské vedení jednání s Washingtonem bojkotuje od předloňského rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město židovského státu.

Zatčený podnikatel se podle izraelských médií jmenuje Saláh abú Miála a pochází z Hebronu. „Saláh byl včera (v pátek) na svatební veselce příbuzného a pak zmizel. Od té doby jsme ho neviděli,“ řekl agentuře Reuters podnikatelův bratr, který si nepřál být jmenován. Doplnil, že policie se před domem jeho bratra neobjevila.

Palestinská bezpečnostní služba na žádost agentury Reuters o reakci nereagovala. Palestinský podnikatel Ašráf Džabárí, který se konference v metropoli Bahrajnu Manámě rovněž zúčastnil, po telefonu uvedl, že hovořil se Saláhovým synem a ten zatčení potvrdil.

Zeť a poradce prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner tento týden zveřejnil první část mírového plánu pro Blízký východ v Bahrajnu na dvoudenní konferenci, která se věnovala hospodářskému rozvoji na palestinských územích. Palestinské vedení ale konferenci bojkotovalo a Washington obvinilo, že se Palestině snaží vnutit své proizraelské řešení.

Ve středu Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) zopakovala, že odmítá vytvoření investičního fondu s 50 miliardami dolarů (přes 1,1 bilionu Kč), který je součástí Trumpovy takzvané „dohody století“ s tím, že americký plán postrádá politickou vizi a selže. Podle OOP Spojené státy Palestincům představují „přelud ekonomické prosperity“, který by ve výsledku pouze prodloužil „zajetí“ Palestinců.

Palestinské vedení rovněž obvinilo Bílý dům, že konferenci využívá jako zástěrku pro snahy Izraele normalizovat vztahy s dalšími arabskými státy a zvýšit počet nelegálních židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Konference se zúčastnili představitelé Egypta a Jordánska, jediných zemí, které mají s Izraelem mírové dohody. Zastoupena byla také Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty - obě tyto země Spojeným státům vzkázaly, že nepřistoupí na žádnou dohodu, která nebude splňovat základní požadavky Palestinců.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...