8. října 2010 9:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Palič vymyslel nejlepší zelený projekt: vytápí dům peckami ze švestek

Švestky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švestky. | foto: Shutterstock

Nejlepším energeticky úsporným projektem v Česku je nápad Zdeňka Halíka z Boršic u Blatnice v Jihomoravském kraji. Halík svůj rodinný dům bude vytápět peckami ze švestek, které zpracovává v pálenici.

Dnes večer v Brně získal ocenění Energy Globe Award a bude zemi reprezentovat na světovém finále prestižní soutěže. Vítěz zabodoval v konkurenci 276 přihlášených projektů.

O ocenění v kategoriích Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil bojovaly radnice, školy i firmy. Vítěze jednotlivých sekcí vybrala porota, absolutního vítěze pak zvolili lidé v sále přímo během předávacího večera.

Originální nápad Zdeňka Halíka vyhrál v kategorii Země. Jeho topení automatickým kotlem na biomasu je komfortní a svou čistotou srovnatelné s plynovým vytápěním.

V kategorii Voda byly oceněny vodárenské společnosti skupiny Energie AG, které z každého prodaného metru krychlového pitné vody v České republice odvádějí ze zisku jeden haléř. Cílem projektu je obnova a budování nových studní s pitnou vodou v Demokratické republice Kongo, kde každé desáté dítě umírá na nemoci způsobené znečištěnou vodou.

V kategorii Oheň zaujala porotu úspora energií v pražském Národním divadle.

Projekt přináší snížení nákladů v řádu milionů korun ročně. Jeho důležitým prvkem je efektivní regulace a maximální využití odpadní energie. V kategorii Vzduch byla oceněna změna organizace práce kalících pecí ve firmě Narex Bystřice u Benešova.

Mezi obcemi uspěl projekt města Plzeň. Je zaměřen na podporu osvěty, vzdělávání a energetického manažerství v budovách základních škol. Jeho cílem je ukázat rozdíly v úrovni hospodaření s energií v jednotlivých budovách škol, jejichž zřizovatelem je město.

Oceněni byli i žáci ZŠ Kamenická z Děčína za své aktivity v třídění odpadů (kategorie Mládež) a cenu dostala i realizace tzv. Trombeho stěny při výstavbě rodinného domu ve stylu rodinné chalupy (kategorie Kutil).

Vítězný projekt kategorií Země, Oheň, Voda, Vzduch a Obec obdržel finanční odměnu 50.000 Kč. Nejlepší "kutilský" projekt byl dotován finanční částkou 100.000 korun a škola, která zvítězila v kategorii Mládež, obdržela 300.000 na energeticky úsporná opatření. Celkový vítěz postoupil do mezinárodního finále a bude bojovat o odměnu 10.000 eur (asi 245.000 korun).

Světová soutěž Energy Globe World Award již jedenáct let oceňuje ty nejlepší energeticky úsporné projekty. V České republice se národní kolo vyhlašuje podruhé. Před dvěma lety ho vyhrál projekt na centrální vytápění na biomasu v obci Měňany na Berounsku.

Lidovky.cz, ČTK