31. října 2012 14:16, aktualizováno  14:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Panasonic na Ústecku končí. Z továrny na LCD propustí 600 lidí

Závod Panasonic v průmyslové zóně Triangle u Žatce v Ústeckém kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod Panasonic v průmyslové zóně Triangle u Žatce v Ústeckém kraji. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ŽATEC Společnost Panasonic končí s výrobou v průmyslové zóně Triangle u Žatce v Ústeckém kraji. O práci může přijít kolem 600 lidí. Ředitel krajského úřadu práce Radim Gabriel řekl, že odpoledne by mělo jednat vedení místního úřadu práce se zástupci personálního oddělení Panasonic. Japonská firma vyrábí v Trianglu LCD panely.

Na propouštění upozornil člověk, který se představil jako jeden ze zaměstnanců. Vedení firmy jim to prý oznámilo dnes. Vedení úřadu práce o tom zatím nemá informace, stejně tak ani krajský úřad, jemuž průmyslová zóna patří. Zdroje ale tvrdí, že signály o odchodu Panasoniku měly už dřív.

Neúspěšná zóna Triangle

Podle deset let starých zpráv měla průmyslová zóna stát 1,3 miliardy korun a nabídnout 13 000 pracovních míst.

Náklady se ale už vyšplhaly přes 2,5 miliardy korun a další investice za 198 milionů Kč se chystají, zatímco počet zaměstnanců je mnohem menší.

Kraj nyní očekává, že během několika let by tam mělo pracovat 2700 lidí.

"Je to potvrzeno, všichni jdou pryč," řekl jeden ze zdrojů z branže. Firma v zóně vyráběla od roku 2007, nejprve pod hlavičkou firmy IPS Alpha.

Firma informace o ukončení výroby v Žatci vzápětí potvrdila. "Společnost Panasonic Liquid Crystal Display Czech ukončuje svou činnost v průmyslové zóně Triangle," řekla Helena Suková z personálního oddělení firmy.

Výroba podle ní skončí letos v prosinci, společně s dalším podobným provozem v Malajsii. K uzavření továren vedou Panasonic "strategické důvody". Firma se prý chce místo televizorů více zaměřit na maloformátové panely.

Žatecká továrna dodávala panely do továrny na televizory v Plzni, tam ale výroba podle Sukové zůstává, jen s jinými dodavateli. Ústecký kraj má už od 90. let minulého století nejvyšší míru nezaměstnanosti v Česku.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?