4. února 2009 10:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Panasonic propustí tisíce lidí

Jeden z výrobků firmy Panasonic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z výrobků firmy Panasonic | foto: Panasonic

TOKIO Japonský výrobce elektroniky Panasonic, který působí i v České republice hodlá do konce roku 2010 propustit po celém světě přes patnáct tisíc zaměstnanců. Důvodem je současná slabá poptávka po výrobcích a silný jen, jež firmu poslaly do ztráty.

Panasonic již řadu let působí také v České republice. V Plzni vyrábí více než desetiletí televizory Panasonic. Další závody na elektroniku má v Plané na Tachovsku a v Pardubicích. Zatím není jasné, zda se propouštění zhruba pěti procent zaměstnanců dotkne i těchto závodů.

Ztrátu Panasonic očekává poprvé po šesti letech i za celý rok.
Polovina z plánovaného počtu propuštěných by měla být z továren v zahraničí a polovina z Japonska. Výrobce digitálních fotoaparátů Lumix, televizorů s plochou obrazovkou Viera, baterií a mobilních telefonů také uzavře 14 továren v zahraničí a 13 v Japonsku.

Čistá ztráta společnosti za říjen až prosinec činila 63,1 miliardy jenů
(15,6 miliardy Kč). Ve stejném období předchozího roku firma hospodařila se ziskem 115,2 miliardy japonských jenů.  Stejně jako většina dalších japonských technologických společností má Panasonic problémy kvůli silnému jenu a poklesu poptávky způsobenému globální krizí.

Panasonic si loni změnil své jméno z Matsushita Electric Industrial.
Panasonic není jedinou japonskou společností, která čeká za celý rok ztrátu a bude propouštět. Již dříve před ztrátou varovali výrobci elektroniky Sony a Hitachi. Sony také oznámila, že propustí 16.0000 zaměstnanců a TDK 8000 zaměstnanců. Propouštění mají v plánu i automobilky.

Lidovky.cz, ČTK