2. listopadu 2012 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Panasonic v Žatci začal propouštět, o práci přijde 580 lidí

Závod Panasonic v průmyslové zóně Triangle u Žatce v Ústeckém kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod Panasonic v průmyslové zóně Triangle u Žatce v Ústeckém kraji. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ŽATEC Panasonic propustí většinu svých zaměstnanců ze závodu v Žatci na Ústecku ještě do konce roku. Celkem o práci přijde 580 zaměstnanců. Propuštěným bude pomáhat hledat práci speciální pobočka, kterou chce přímo v průmyslové zóně Triangle zřídit úřad práce.

Podle firemního plánu, který byl vypracován již v září, přijde o práci do konce prosince 538 zaměstnanců. Prvních osm lidí končí už tento týden, 131 ke konci listopadu a 399 ke konci prosince. Poslední větší skupina odejde v březnu 2013.

Panasonic u Žatce vyrábí LCD obrazovky a končí ke konci roku, stejně jako v podobném závodě v Malajsii. Místo standardních obrazovek do televizí a počítačů se prý chce více orientovat na menší displeje. Situaci zřejmě ovlivnily i špatné výsledky firmy v mezinárodním měřítku. Dva další české závody firmy v Plzni a Pardubicích zůstávají.

Odchodné?

O podmínkách odstupného firma neinformovala a její zaměstnanci se po jednání na úřadě práce nechtěli na mikrofon už více bavit.

Podle ředitele lounského pobočky úřadu práce Vratislava Pražáka se bude odstupné řídit kolektivní smlouvou, jejíž detaily nezná.

Podle současné legislativy při rušení provozu zjednodušeně platí, že za každý odpracovaný rok náleží zaměstnanci minimálně jeden měsíční plat.

Dokument byl zpracovaný už na konci září, takže firma byla ke zrušení žatecké továrny rozhodnutá už dříve. Ve středu, tedy v den rozdávání výpovědí, potvrdily dva zdroje z oboru, že náznaky o rušení provozu měly už dříve.

Plán Panasoniku počítá s odchodem 580 lidí, to je ale jen přepočtený stav na plné úvazky. Podle úřadu práce se může propouštění dotknout 615 fyzických osob, které ve firmě evidoval na začátku října.

První operátor výroby opustil firmu už v den rozdání výpovědí a do konce tohoto týdne odejde i sedm lidí z takzvaných technicko-hospodářských profesí, tedy hlavně z administrativy.

Hlavní propouštění bude mít několik vln - ke konci listopadu odchází 131 lidí, z toho 108 nejméně specializovaných operátorů výroby. Při ukončení výroby na konci prosince potom odejde 399 lidí.

Zbylých 42 lidí, vesměs specialistů a administrativních pracovníků, odejde až příští rok. Nejvíc, 26, jich odejde v březnu a úplně poslední lidé odejdou z firmy na konci září 2013.

Úřad práce shání peníze z EU

Propuštěným lidem bude radit přímo v zóně detašované pracoviště úřadu práce. "Kontaktní pracoviště Louny, Žatec a Most v něm budou koordinovat svoje kroky a společně poskytovat pomoc všem propouštěným pracovníkům. To vše i v odpoledních hodinách a mimo úřední hodiny," řekl ředitel krajského úřadu práce Radim Gabriel.

Na pomoc s dalším uplatněním chce začít shánět i evropské dotace. Podle úřadu práce dojíždí zaměstnanci Panasoniku ze tří okresů - o něco víc než třetina jich je z Mostecka, podobný podíl má Chomutovsko a zbytek je z Lounska.

Projekt, který se nepovedl

Výroba LCD obrazovek fungovala u Žatce od roku 2007, nejdřív jako společný podnik IPS Alpha. V roce 2008 tam pracovalo zhruba 1700 lidí, Toshiba a Hitachi ale postupně odešly a zbyl jen Panasonic. V obří průmyslové zóně je největším zaměstnavatelem.

Prázdná průmyslová zóna Triangle v Žatci.

Prázdná průmyslová zóna Triangle v Žatci.

Zóna Triangle zatím zůstává daleko za očekáváním. Podle deset let starých zpráv měla stát 1,3 miliardy korun a nabídnout 13 000 pracovních míst.

Náklady se ale už vyšplhaly přes 2,5 miliardy Kč a další investice za 198 milionů Kč se chystají, zatímco po odchodu Panasoniku zbude jen asi 400 pracovníků. Kraj nyní očekává, že během několika let by tam mělo pracovat 2700 lidí. Původně to bylo vojenské letiště, odkud létaly stíhačky MiG-29 žatecké "Tygří letky".

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz