Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pandemie sráží cenu nájmů. Nejvíce se zlevňuje v centrech světových metropolí, v Praze meziročně až o čtvrtinu

Ekonomika

  5:00
Praha - Pandemie stlačila zájem o nájemní byty ve světových metropolích. Lidé již nechtějí platit vysoké nájemné za mnohdy předražené „krcálky“, které si často najímali kvůli službám v okolí či výhodnému spojení do práce. Dnes jsou ale obchody a restaurace zavřené a lze očekávat, že práce z domova se stane pro početnou skupinu zaměstnanců běžnou praxí i po konci pandemie.

Oblíbený výhled z Pražského hradu na centrum, kde se fotí stovky návšetvníků, zeje prázdnotou. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Stejný trend jako v New Yorku, v Londýně či v San Franciscu je patrný i v Praze. V české metropoli se nájemné v říjnu meziročně propadlo o více než desetinu, v centru dokonce o více než čtvrtinu.

„Jste blázni, nejednáte-li nyní o snížení nájemného,“ citovala agentura Bloomberg analytika Tima Lawlesse ze společnosti CoreLogic, jež se zabývá analýzou dat. „Nabídka nájemních bytů je vysoká a jejich obsazenost prudce klesla,“ dodal Lawless.

Home office a útěk z centra

Stát podnikatelům přispěje na nájem, pomůže i kultuře či sportu. Podívejte se na přehled podpůrných programů

Jeho slova charakterizují situaci s nájemními byty v hlavních finančních centrech světa, jako je Londýn, New York či San Francisco, kterou podstatně ovlivnila pandemie. Lidé pracují z domova a zavřené jsou obchody a restaurace. Právě jejich dosah byl důležitým faktorem pro rozhodnutí, zda si byt pronajmout. Podniky sice po nějakém čase opět otevřou, přechod na home office, alespoň částečný, však může být trvalý.

Bloomberg uvádí, že početná skupina přesouvá svůj zájem o bydlení z center měst na předměstí. Lidé se solidním příjmem si myslí, že se do kanceláří na plný úvazek už nikdy nevrátí, a začínají být ochotni dojíždět do práce z větší vzdálenosti výměnou za více prostoru a větší zahradu. Ceny takových nemovitostí se proto zvyšují navzdory hrozbě globální recese.

Například v oblasti Westchester County, která leží na sever od New Yorku a může se pochlubit více než 80 kilometry čtverečními parků, se prodejní ceny rodinných domů zvýšily ve srovnání s loňskem o 16 procent. Naopak na Manhattanu jsou dnes ceny pronájmů nejnižší od roku 2013 a nabídka, jak píše Bloomberg, je ve srovnání s minulým rokem trojnásobná.

Bez úlev na závazky nevyděláme ani po otevření, říkají nájemci prodejen v obchodních centrech

Dramatický pokles cen nájemného zažívá i kalifornské San Francisco. Tamní enormně vysoké nájmy a poptávka převyšující nabídku přiměly některé zaměstnance ze Silicon Valley žít v pronajatých obytných vozech zaparkovaných na ulicích. Nyní ale mnohé technologické firmy uvádějí, že svým zaměstnancům umožní pracovat z domu i po skončení pandemie. To samozřejmě zájem o pronájem bytů přímo v San Franciscu snižuje, což ovlivňuje výši nájmů. Nájemné v garsonce v San Franciscu bylo v září podle webu Realtor meziročně o více než 30 procent nižší.

V Londýně ceny nájmů klesají kvůli úbytku zahraničních studentů a také dobře placených cizinců, kteří město opouštějí v souvislosti s brexitem. V nejdražších čtvrtích nájmy podle mezinárodní společnosti Knight Frank v září meziročně klesly o více než osm procent, což je největší propad za posledních více než deset let.

Centrum Prahy bez turistů

I když Praha nepatří mezi nejdražší metropole, i zde je trend obdobný. Dle dat portálu Realitymix se v říjnu v meziročním srovnání propadly nájmy o více než desetinu, v Praze 1 to bylo dokonce o více než čtvrtinu. A pokles je patrný i v meziměsíčním srovnání, byť poklesy nejsou tak výrazné. V říjnu se snížily nájmy oproti září v celé Praze o 1,5 procenta, v Praze 1 to bylo o téměř pět procent. V průměru se v Praze za metr čtvereční platí měsíční nájemné 319 korun.

„Během léta, které se neslo ve znamení téměř úplného upuštění od opatření proti šíření nemoci covid-19, se situace na trhu rezidenčních nemovitostí na většině dílčích trhů vrátila ke své předkrizové tendenci,“ popisuje Petr Hána, odborník na nemovitosti z poradenské společnosti Deloitte. A dodává, že v červenci a v srpnu průměrné ceny nájmu postupně rostly. V posledních dvou srpnových týdnech ale došlo k obratu a propad nabídkových cen nájmů pokračuje doposud.

Vláda zrušila zmrazení nájemného bytů. Riziko zneužití pronajímateli už pominulo

„V nabídce se objevuje čím dál více hezky zařízených bytů. V celkových počtech máme téměř 60procentní nárůst nabídky,“ říká Jan Štěp, ředitel Realitymix.cz. Zatímco v lednu bylo v nabídce přes 7000 bytů k pronájmu, nyní jich je už více než 11 tisíc.

Nejčastěji udávaným důvodem, proč v Praze nájmy zlevňují, je téměř zastavení krátkodobých pronájmů zahraničním turistům a snaha majitelů bytů pronajmout je, byť za nižší částku, dlouhodobě. Vliv mají ale i další faktory. Hána poukazuje na přesun univerzitní výuky do online prostoru a následný pokles poptávky po bytech v Praze. To se týká jak domácích, tak zahraničních studentů.

Mezi zájemci o nájemní bydlení ubyly určité profese, například z gastrosektoru, což souvisí s omezeními, která nařídila vláda. „Kromě krátkodobé poptávky tak klesá i významná část poptávky dlouhodobé,“ uzavírá Jan Štěp z Realitymix.cz.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...