25. srpna 2015 9:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Panika v Číně nekončí, akcie spadly o sedm procent. Bojí se celý svět

Deprese na čínské burze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deprese na čínské burze. | foto: Reuters

PEKING Čínské akcie pokračují v prudkém propadu a hlavní indexy dnes odepsaly více než sedm procent. Panický výprodej zesílil v okamžiku, kdy se hlavní index burzy v Šanghaji propadl pod psychologicky důležitou úroveň 3000 bodů. Klesají ale i burzy jinde v Asii, včetně Hongkongu a Tokia.

Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, v úterý klesl o 7,1 procenta na 3042,93 bodu. 

CO SE DĚJE V PRAZE

  • Po pondělním propadu, kterým Pražská burza kopírovala reakce světových trhů na výrazný pokles čínských akcií, se vývoj obrátil.
  • Index PX vyskočil dopoledne o 3,9 procenta na 983,24 bodu. O celých 13 procent na 192 korun podražily akcie operátora 02, které jako jediné rostly i v pondělí. 
  • K pátečním cenám se začaly vracet i bankovní tituly a akcie ČEZ.

Přitom už v pondělí odepsal 8,8 procenta. Index šanghajské burzy Shanghai Composite klesl o 7,63 procenta na 2964,97 bodu. V pondělí ztratil 8,5 procenta, což byl nejvyšší pokles od února 2007.

Čínské akcie klesají od konce minulého týdne v reakci na nepříznivé údaje z tamní ekonomiky. V pondělí výprodej zesílil, neboť investory zklamalo, že Peking o víkendu neoznámil žádná nová opatření na podporu trhu, a s novou podporou nepřišla vláda ani po pondělních ztrátách. 

Propad akcií v Číně vyvolal v pondělí pokles na trzích po celém světě. Prudce klesly všechny sektory, včetně bank, které přitom ještě dopoledne vykazovaly mírné oživení.

Od počátku srpna již hlavní indexy čínských akcií ztratily téměř 20 procent a jsou na cestě vykázat nejhorší měsíční ztrátu za posledních šest let.

Šestou seanci za sebou dnes klesl také japonský akciový trh, i když během dne prošel značnými výkyvy a pohyboval se i v zisku. Index Nikkei 225 nakonec klesl o 3,96 procenta na 17.806,70 bodu, což je nejnižší závěr od 10. února.

Většině dalších akciových trhů v Asii se však podařilo vymanit z pondělních ztrát. Posílily akcie v Austrálii, Koreji, na Tchaj-wanu a zisky si připsal i hongkongský akciový index.

ČTK