15. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Panika z atomových elektráren zvyšuje cenu proudu

Elektrická energie podraží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrická energie podraží | foto: Reprofoto

Únik radioaktivní páry z jaderné elektrárny Fukušima postihne pravděpodobně pouze její nejbližší okolí. Havárie však ovlivní jaderný průmysl doslova na všech kontinentech. A to i v zemích, ve kterých se nevyskytují silná zemětřesení ani vlny tsunami. Včetně Česka.

Vláda kancléřky Angely Merkelové v pondělí oznámila, že na dobu tří měsíců pozastavuje loňské rozhodnutí o prodloužení užívání jádra. Během této doby mají experti prověřit bezpečnost tamních jaderných bloků. Německá vláda je pod silným tlakem veřejnosti, která prodloužení provozu jaderných bloků většinově odmítá.

Čtěte také


Nejistota ohledně odstavení německých jaderných elektráren zvýšila cenu elektřiny s dodáním v příštím roce na pražské energetické burze o 3,4 procenta a dosáhla nejvyšší hodnoty od poloviny loňského roku. Elektřina s dodáním v letech 2013 a 2014 podražila dokonce o čtyři procenta.

Panika po tsunami

Jsou jaderné elektrárny hrozbou?
V Bruselu se v úterý v reakci na potíže v japonských jaderných elektrárnách uskuteční mimořádná schůzka expertů na jadernou energetiku. Rakousko zopakovalo požadavek, aby středoevropské jaderné elektrárny prošly testy odolnosti. Sociálnědemokratičtí ministři životního prostředí rovnou vyzvali Evropskou unii, aby ukončila výrobu elektřiny z jaderné energie do roku 2050. Podle nich jaderné elektrárny představují významnou hrozbu i riziko pro životní prostředí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!