6. srpna 2019 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Papírová brčka, které McDonald’s označuje za ‚ekologická‘, nejsou recyklovatelná

McDonald’s | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy McDonald’s | foto: Reuters

Londýn Americký stravovací gigant McDonald’s se rozhodl být k přírodě šetrnější a přišel s papírovými brčky. Avšak nyní se ukázalo, že nové „ekologické“ slámky nejsou recyklovatelné, což je rozdíl oproti těm plastovým. Ty se totiž recyklovat dají.

„Díky zpětné vazbě od zákazníků jsme papírová brčka zpevnili. Zatímco samotný materiál recyklovatelný je, kvůli jeho tloušťce s ním mají naši zpracovatelé odpadu potíže,” řekl mluvčí McDonald’s serveru BBC.

Firma přešla z plastových brček na papírová loni na podzim. A to ve všech svých pobočkách ve Spojeném království a v Irsku. Po zavedení nových brček se zvedla vlna kritiky. Zákazníci si stěžovali, že se slámky rozmočí dříve, než nápoj dopijí. Dopít mléčný koktejl papírovým brčkem označovali za nemožné.

Světoznámý řetězec s rychlým občerstvením přiznal, že nová brčka, které označoval za „ekologická“, nejdou recyklovat a musí být vyhozena do běžného odpadu. Společnost McDonald’s si tak na sebe ušila bič, jelikož klasická plastová brčka recyklovatelná jsou. Ve Spojeném království dokonce vznikla petice, která volá po znovuzavedení plastových brček. Petici dosud podepsalo 51 tisíc rozhněvaných zákazníků.

Společnost provozující jeden z největších světových řetězců rychlého občerstvení uvedla, že hledá řešení, aby zákazníci nemuseli vyhazovat papírová brčka do směsného odpadu. Podle mluvčího firmy je vyhazovaní papírových slámek do běžného odpadu pouze dočasným řešením. Navíc společnost tvrdí: „Odpad z našich restaurací nesměřuje na skládku, ale využívá se k výrobě energie.“

Oblíbený McDonald’s spotřebuje ve Velké Británii zhruba 1,8 milionu brček denně. Představitelé firmy se svými kroky rozhodli omezit počet plastů na jedno použití, čímž chtějí pomoci k udržitelnému rozvoji. „Vedení firmy vzhledem ke své kupní síle doufá, že tento krok podpoří celkový vývoj v celém potravinářském průmyslu a zároveň pomůže k udržitelnému rozvoji,“ uvedla v minulosti Francesca DeBiase, vedoucí globálního dodavatelského řetězce a udržitelnosti McDonald’s.

Část papírových brček recyklovat jde, tvrdí český McDonald’s

Papírová brčka se používají i v provozovnách rychlého občerstvení v České republice, McDonald’s je testuje ve dvaceti vybraných restauracích. „V českých restauracích probíhá od letošního dubna test papírových brček. Ten má za cíl nejen získat zpětnou vazbu od zákazníků, ale také najít optimální řešení pro nakládání s použitými brčky,“ píše ředitelka PR a komunikace společnosti McDonald’s Česká republika Zuzana Svobodová v tiskové zprávě.

Česká pobočka McDonald’s se ohradila a tvrdí, že papírová brčka používaná v řetezcích v České republice jsou za vhodných podmínek recyklovatelná. „Každá země má jiné možnosti dalšího zpracování, což je dáno infrastrukturou, počtem spaloven a zpracovatelských firem,“ stojí ve zprávě. Podle českých zástupců světového řetězce část vyhozených papírových brček míří k recyklaci a část do spaloven.

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz