Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Paragon místo losu: se slovenskou účtenkou můžete vyhrát miliony

Slovenská obdoba Sazky - Tipos | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská obdoba Sazky - Tipos |

BRATISLAVA Vyhrát auto či až 10 tisíc eur (tedy více než čtvrt milionu korun) budou moci Slováci, kteří se od neděle 1. září zapojí do "Národní účtenkové loterie". Úřady ji vymyslely ve snaze zamezit daňovým únikům. Občan má do loterie vložit svou účtenku z nákupu a doufat, že právě jeho pokladní doklad bude vylosován - tak podle představ ministra financí získá zájem o to, aby od obchodníka dostal nezfalšovaný doklad.

"Do loterie se bude moci zapojit ten, kdo si zaregistruje účtenku vydanou registrační pokladnou od 1. září," napsal list Sme na svém webu. Zaregistrovat se má být možné přes loterijní společnost Tipos, prostřednictvím "esemesky" či mobilní aplikace; v posledním případě má být registrace bezplatná.

"Každá účtenka, kterou zákazník na Slovensku získá po 1. září, tedy od příští neděle, bude moci vyhrát. Státní loterijní společnost Tipos každý druhý týden rozdá na výhrách 20 tisíc eur - nejvyšší výhra je 10 tisíc eur - a rovněž jednou do měsíce rozdá osm aut či osm cen ve výši 10 tisíc eur; pro každý kraj jedno auto či jednu cenu ve výši 10 tisíc eur," vysvětlil ministr financí Peter Kažimír. Ujistil, že na této loterii nemá Tipos vydělávat, ale naopak ji bude dotovat.

ČTĚTE TAKÉ

Loterie má podle ministra vyhovovat slovenské mentalitě, protože "Slováci mají vztah ke hře". Ale prý nejde o žádnou podporu hazardu, jen o zlepšení morálky ve společnosti, jejímž odrazem je právě placení či neplacení daní. A v tomto smyslu loterie představuje "šanci" a "má obrovský vzdělávací potenciál".

Podle ministra hodně jeho krajanů při nákupu žádný doklad nežádá, aniž by si uvědomovali, kolik peněz se tak ztrácí z dohledu úřadů v "šedé ekonomice" - roční odhad je na 150 milionů eur (asi 3,8 miliardy Kč).

Podobné loterie podle agentury AFP existují na Tchaj-wanu a na Maltě. Obdobný pokus v Gruzii loni ztroskotal kvůli slabému finančnímu dopadu.

O úspěchu loterie na Slovensku pochybuje i komentátor Sme, kterému vadí, že loterie nebude zcela bezplatná, jak se původně slibovalo, ale za každou účtenku vyslanou do slosování přes Tipos či přes "esemesku" má občan zaplatit, anebo při komplikované bezplatné registraci bude muset pracně přepisovat kódy a časy. A sotva se do loterie zapojí nemotivovaní obchodníci, protože těm mají hrozit jen daňové kontroly.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!