2. července 2012 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Paramo bude vyrábět maziva a oleje, rozhodl Unipetrol

Petrochemický holding Unipetrol v pardubické rafinerii Paramo zastavil zpracování ropy. Příčinou je nízká poptávka po pohonných hmotách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petrochemický holding Unipetrol v pardubické rafinerii Paramo zastavil zpracování ropy. Příčinou je nízká poptávka po pohonných hmotách. | foto: ČTK

PRAHA Pardubická rafinerie Paramo nebude již zpracovávat ropu a zruší 60 pracovních míst. Vlastník Unipetrol se tak rozhodl kvůli nepříznivé finanční situaci ve společnosti, nízkým maržím a malé poptávce po naftě.

Paramo bude nadále vyrábět oleje, maziva a asfalty z polotovarů jiných rafinerií, sdělil mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

V posledních letech Paramo prohlubovalo ztrátové hospodaření. "Špatné hospodářské výsledky byly způsobeny mimo jiné nepříznivým ekonomickým prostředím, nízkými rafinérskými maržemi, rafinérskou nadprodukcí v Evropě, ale také malou komplexností a kapacitou pardubické rafinérie," uvedl generální ředitel Parama Milan Kuncíř.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpracování ropy zastavilo Paramo již v květnu, nyní firma rozhodla, že provoz neobnoví. Paramo uvedlo, že propuštěným zaměstnancům pomáhá s hledáním práce v rámci pardubického regionu.

Rafinérský segment v Česku se v poslední době potýká s ekonomickými problémy. Unipetrol loni vykázal ztrátu téměř šest miliard korun. Kvůli Paramu snížila firma hodnotu fixních aktiv v hodnotě 1,7 miliardy korun.

Unipetrol

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Ropu bude Unipetrol nadále zpracovávat ve svých rafineriích v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou. Asfalty bude Paramo vyrábět ze surovin dovážených z litvínovské rafinérie.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!