Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pardubický výrobce kol i belgické pekárny. Česko pomáhá investorům stamiliony

Pekárna. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pekárna. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Za prvních šest měsíců roku získalo příslib investiční pobídky od českého státu 25 projektů investorů. Celková výše pobídek dosáhla 2,08 miliardy korun. Stát podpořil investice v objemu 8,9 miliardy korun.

Firmy slíbily v Česku vytvoření 1 877 pracovních míst. Vyplývá to z údajů agentury CzechInvest. Loni výše přislíbených investičních pobídek činila 25,5 miliardy korun.

Mezi největší podpořené projekty patří plán na expanzi pardubické společnosti Ronal za 1,7 miliardy korun. Počet zaměstnanců se navýší o 110 lidí. Strop veřejné podpory je 389 milionů korun. Nadnárodní firma vyrábí například kola pro automobily či sprchové zástěny.

Belgická pekárenská firma La Lorraine investuje v Česku 1,5 miliardy korun. V tomto případě dosáhne pobídka maximálně 269 milionů korun. Ve třech podpořených projektech jde o centra strategických služeb. Investice zde dosahují 321 milionů korun a mají vytvořit 318 nových pracovních míst. 

ČTĚTE TAKÉ:

CzechInvest zprostředkoval v letošním prvním pololetí v Česku 49 domácích a zahraničních investic v hodnotě 21 miliard korun. Loni od ledna do června objem investic dosáhl 78 miliard. Letošní investice by měly vytvořit 6 507 nových pracovních míst. 

Loni většina investic směřovala do prvního pololetí, protože se v červenci měnil systém investičních pobídek.

Vláda v červenci rozhodla, že zvýhodněné průmyslové zóny, v nichž bude v rámci investičních pobídek možná vyšší podpora na nově vytvořené pracovní místo, vzniknou v Ostravě - Mošnově, v Holešově na Kroměřížsku a v mostecké průmyslové zóně Joseph. 

Proti ostatním regionům bude ve zvýhodněných lokalitách vyšší podpora na jedno nově vytvořené pracovní místo, a to až do 300 tisíc korun. Se souhlasem zastupitelstva obce, ve které se průmyslová zóna nachází, bude možné pozemky a stavby na území těchto zón osvobodit od daně z nemovitosti až po dobu pěti let.

Od loňského července je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech snížena ze 40 na 25 procent. 

Pobídky jsou formou veřejné podpory sloužící k motivaci zahraničních i tuzemských firem k investicím do nových závodů či do modernizace současných.

Velké srovnání příjmů v Česku a Evropě: stále jsme platoví otloukánci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Proč Češi berou méně než na Západě? Experti říkají, že vyrábíme s nižší přidanou hodnotou a dodávají, že Německo...

Jak starý je váš pes? Roky psího života se násobí podle velikosti rasy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeden psí rok = sedm lidských. Omyl! Podle amerických vědců zažitá rovnice neplatí. Váš hafan je možná daleko starší,...

Řidiči nadýchají po housce i Birellu. Policie je na výmluvy zvyklá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stačí si dát na benzince k svačině hamburgerovou housku, zapít ji nealko pivem – a při následné kontrole můžete jen...