27. srpna 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hollande a Merkelová společně předloží návrhy pro eurozónu

Merkelová a Hollande při prvním setkání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Merkelová a Hollande při prvním setkání | foto: Reuters

BERLÍN Ministerstva financí Německa a Francie budou společně předkládat rozpracované návrhy na změny fungování eurozóny. Řekl to německý ministr financí Wolfgang Schäuble po setkání se svým francouzským partnerem Pierrem Moscovicim. Půjde například o změny týkající se fiskálního paktu nebo bankovní unie.

"Ustavíme v příštích dnech a týdnech mezi našimi ministerstvy pracovní skupinu, která bude připravovat nastávající rozhodnutí v rámci dvoustranné spolupráce," řekl Schäuble novinářům.

ČTĚTE TAKÉ:

Skupina bude podle něj chystat společné návrhy zejména pro schůzky Euroskupiny, kde se setkávají ministři financí eurozóny. Bude také koordinovat postup obou ministerstev při rozpracovávání návrhů dohodnutých mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Merkelová s Hollandem se ve čtvrtek sešli, aby zkoordinovali svůj postoj vůči Řecku, které žádá o "čas k nadechnutí" a úlevu v plnění plánu úspor. Oba dali najevo, že pokud Atény nepostoupí v reformách, nelze žádné zmírnění očekávat.

Berlín a Paříž se snaží navázat na předešlou alianci "Merkozy", v níž Merkelová sjednávala jednotný postoj s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Tradiční spojenectví bylo narušeno letošním zvolením Hollanda. Ten nastoupil se záměrem ukončit úsporné kroky a obnovit vládní podporu ekonomickému růstu, což Německo odmítá.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz