20. července 2010 11:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Paroplynová elektrárna v Prostějově má zelenou od ministerstva

Pro energetiku je podstatné, aby byl čas všude jednotný, ať už letní nebo zimní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro energetiku je podstatné, aby byl čas všude jednotný, ať už letní nebo zimní. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo životního prostředí dalo zelenou projektu nyní již zkrachovalé firmy Moravia Energo na stavbu paroplynové elektrárny na okraji Prostějova. Proces posuzování dopadů na životní prostředí probíhal celkem 13 měsíců.

"Protesty proti nové elektrárně se v Prostějově prakticky neobjevily. Příslušnému úřadu bylo zasláno celkem sedm vyjádření k dokumentaci, žádné z nich nebylo nesouhlasné," uvedlo ministerstvo ve svém rozhodnutí.

Moravia Energo: dobrý Grossův byznys a krach

Moravia Energo, dříve čtvrtý největší společnost na trhu s elektřinou, se dostala do potíží koncem roku 2008. Loni v únoru byla vyřazena z energetického trhu a následně zbankrotovala. Na výhodném nákupu a prodeji téměř třetinového podílu v Moravii Energo v minulých letech pohádkově zbohatl bývalý sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross.

Ministerští úředníci stanovili spíše jen formální podmínky ke svému souhlasnému verdiktu. Investor má například omezit dopady stavby na životní prostředí tím, že pořídí nejlepší dostupné technologie pro elektrárnu.

Kladný výsledek posuzování dopadů na životní prostředí nyní může usnadnit již delší dobu připravovaný prodej chystané elektrárny. "Právě na to jsme čekali," uvedla pro LN konkursní správkyně Moravia Energo Lenka Vidovičová. Již dříve pro projekt získala územní rozhodnutí.

Vidovičová nyní se souhlasem věřitelů Moravie Energo vede jednání s vybraným zájemcem, jehož jméno zatím nechce zveřejnit. Pokud tento zájemce splní všechny stanovené požadavky, věřitelský výbor by počátkem srpna mohl prodej energetických projektů odsouhlasit.

V Prostějově má vyrůst paroplynová elektrárna o elektrickém výkonu 82 megawattů, která bude též vyrábět teplo pro odběratele ve městě, a záložní zdroj na zemní plyn s rychlým startem o výkonu 58 megawattů. Ten bude dodávat podpůrné služby provozovateli přenosové sítě, společnosti ČEPS.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!