28. dubna 2009 20:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Paroubek: Manažeři musí zchudnout

Bere moc nebo málo? Generální ředitel ČD Petr Žaluda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bere moc nebo málo? Generální ředitel ČD Petr Žaluda. | foto: ČTK

PRAHA Šéf ČSSD Jiří Paroubek požaduje po designovaném premiérovi Janovi Fischerovi snížení platů manažerů firem se státní účastí. Po jednání v Hrzánském paláci šéf sociální demokracie řekl, že se snížením těchto mezd souhlasí i Mirek Topolánek. Předseda ODS a premiér v demisi, který se jednání u Fischera také účastnil, se k tomuto tvrzení nevyjádřil.

Jak se k návrhu na snížení manažerských platů staví Fischer, není jasné. Designovaný premiér totiž před novináře nepředstoupil. Vzal tento návrh na vědomí, uvedl Paroubek.

Tarifní složky by měly klesnout nejméně o třetinu, ale spíše o polovinu a nadtarifní o mnohem více. Šéf nejsilnější opoziční strany svůj návrh zveřejnil na tiskové konferenci po zasedání poslaneckého klubu své strany, tedy ještě předtím, než se za Fischerem vydal.

Manažer má větší plat než hejtman, stěžuje si Rath
Středočeský hejtman David Rath se k Paroubkovu požadavku připojil a ještě přitvrdil. Rath uvedl, že nebude dávat dotace z veřejných peněz Českým drahám, když se platy managementu nesníží. Podotkl, že generální ředitel drah má pětinásobně větší plat než krajský hejtman. Nehorázné podle něj je dávat peníze daňových poplatníků firmě, která je dlouhodobě ve ztrátě, jako dráhy.

Platy manažerů firem se státní účastí byly podle Paroubka nastaveny v době hospodářského růstu a dnes neodpovídají ani stavu hospodaření těchto firem ani ekonomické realitě. Manažeři by podle Paroubka měli sami s ohledem na dosavadní neuspokojivý vývoj sáhnout k tomuto kroku. Protože toho nejsou schopni, bude se prý tomuto kroku osobně věnovat.

Analytik: Musíte nabídnout zajímavé ohodnocení
Manažerské platy na dráze se v minulých týdnech dostaly do centra pozornosti. Generální ředitel Petr Žaluda reagoval na spekulace médií o dvoumilionovém platu zveřejněním výše své mzdy; jeho měsíční plat je 500.000 korun. Shodné manažerské platy prý byly na dráze i v době vlády sociální demokracie.

Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka považuje plat šéfa ČD za odpovídající. "Aby jste tam dostali toho nejlepšího, tak musíte nabídnout zajímavé ohodnocení a těch 500.000 mi přijde jako adekvátní. Je to velice sofistikovaná práce, kdy řídíte desítky tisíc lidí," uvedl.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!