30. ledna 2009 17:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Paroubek: Vláda nebojuje s krizí

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek kritizuje vládu za nečinnost v boji proti finanční krizi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek kritizuje vládu za nečinnost v boji proti finanční krizi. | foto: ČTK

PRAHA Opoziční sociální demokracie bude požadovat mimořádné jednání Poslanecké sněmovny kvůli údajné nečinnosti vlády pokud jde o dopady ekonomické krize. V tiskovém prohlášení to uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Obviňuji Topolánkovu vládu z toho, že včas nezasáhla a tím, že dodnes nemá žádný konkrétní protikrizový plán, sama k prohlubování krize aktivně přispívá svou neschopností konat," tvrdí.

Sociální demokracie podle něj chce, aby vláda předložila konkrétní návrhy na řešení hospodářské krize i jako předsednická země EU. V opačném případě přispívá k dvoukolejnosti EU, kdy koordinované akce jsou schopny pouze země eurozóny, soudí šéf ČSSD.

Může se hlasovat i o nedůvěře vládě
Paroubek na tiskové konferenci nevyloučil, že sociální demokracie se opět pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Pokud vláda nesplní některé požadavky ČSSD, bude hledat podporu pro nedůvěru napříč stranami, a pokud ji najde, k hlasování přistoupí. Kdy by se hlasování mělo odehrát, neupřesnil.

Paroubek bude chtít s vládou projednat nejen ucelenou koncepci protikrizových opatření, ale třeba i otázku čerpání peněz z evropských fondů.

Vláda zřídila Národní ekonomickou radu vlády (NERV), která již některé návrhy předložila. Navrhuje rychlejsí odpisy pro podnikatele, nižší sociální pojištění pro absolventy nebo třeba státní záruky za úvěry pro podnikatele.

Vláda také předloží sněmovně přehled dopadů zpomalení růstu ekonomiky na státní rozpočet. Vláda počítá se schodky 54,2 miliardy korun při tříprocentním růstu, se schodkem 63,5 miliardy při růstu dvě procenta, respektive 73,3 miliardy korun při jednoprocentním růstu.

Lidovky.cz, ČTK