Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Patentoví trollové škodí. Firmy bez zaměstnanců si troufají i na Apple

Představení nových MacBook v San Franciscu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Představení nových MacBook v San Franciscu | foto: Reuters

CUPERTINO (USA) Přes půl miliardy dolarů má technologický gigant Apple zaplatit společnosti Smartflash za zneužití jejích patentů týkajících se stahování digitálního obsahu. Dotčená firma, o které předtím slyšel jen málokdo, přitom nemá žádný produkt a dokonce ani zaměstnance.

Je jedním z takzvaných „patentových trollů“, tedy firem, jejichž jedinou činností je hromadění sbírky někdy až absurdních patentů a agresivní prosazování patentových práv. Jen letos už jejich aktivita napáchala škody za devět miliard dolarů.

V americkém Texasu tento týden začal odvolací soud, jež může rozhodnout o historicky nejvyšším patentovém urovnání v historii.

Více než 533 milionů dolarů, které má firma Smartflash dostat od Applu za údajné použití tří jejích patentů v online hudební službě iTunes a obchodě App Store, ještě žádný soukromý subjekt nevysoudil. Původně ale žalující strana požadovala po výrobci populárního iPhonu dokonce třikrát tolik.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejde přitom o ojedinělý spor. Jméno právníka Smartflashe Brad Caldwell znají i v Samsungu, Googlu nebo Amazonu. Patentovým trollům se obecně letos daří. Jen v prvním pololetí iniciovali 2075 soudních procesů, což jsou více než dvě třetiny všech patentových sporů.

V technologickém sektoru ale mají trollové na svědomí celých 90 procent případů.

Měsíčně to dělá dokonce víc sporů, než kolik jich soudy před deseti lety řešily ročně. Podle sdružení Unified Patents se jejich celkový počet při současném tempu růstu vyšplhá na konci roku na 6100 a dalších zhruba 1900 stížností budou mít na stolech patentové komise.

Aktivita patentových trollů roste, přestože se s ní snaží už tři roky bojovat i úřad amerického prezidenta Baracka Obamy. V letošním roce se náklady na urovnání nebo obranu u soudu vyšplhaly na více než devět miliard dolarů.

Náklady na jeden spor se pohybují mezi dvěma až devíti miliony, což si řada společností už kvůli nejistému výsledku nemůže dovolit, a tak raději zaplatí za licenci. Ty, které se rozhodnou pro soud, jsou pak často ruinovány výlohami za právní služby.

Evropa je nechtěně imunní

„Je těžké plně vyčíslit škody patentových trollů páchaných na podnicích všech velikostí,“ říká prezident Internet Association Michael Beckerman s tím, že tento stav poškozuje i samotné spotřebitele, protože se to logicky promítne do koncové ceny produktu nebo služby.

V České republice je patentových sporů velmi málo a podle ředitele kanceláře Úřadu průmyslového vlastnictví Josefa Dvornáka není známo, že by některý z nich byl vyvolán patentovým trollem. V Evropě je to problém o něco větší, ve svých rozměrech ale stále jen těžko srovnatelný s USA. Napomáhá tomu i to, že zdejší prostředí je totiž mnohem více fragmentované.

Přihlašovatelé z Evropy i ze světa často kritizují, že musejí patenty potvrzovat v každém státě zvlášť, což pro majitele evropských patentů představuje v porovnání s USA velmi vysoké náklady. Na druhé straně to malé trhy, jako je například ten český, činí v očích trollů neatraktivní.

Zlepšit nevyhovující stav a slepit roztříštěnou Evropu teď má dlouho projednávaný evropský patent s jednotným účinkem, někdy též nazývaný jednotný či unijní patent, a Jednotný patentový soud. Ve světle současného vývoje se však začaly objevovat i názory, že by to mohlo přilákat do Evropy trolly. Obavy vyjádřily i velké firmy jako Adidas, Deutsche Telekom, Apple, Google nebo Microsoft.

„Jsem přesvědčen, že se zavedením patentu s jednotným účinkem a Jednotného patentového soudu začne být tento problém aktuální i u nás. Evropský trh bude totiž už tak veliký, že už bude stát ,podnikatelům‘ v tomto oboru za to,“ vysvětluje František Kania, předseda Komory patentových zástupců ČR s tím, že jednotný patent a soud však již několik let ustrnul ve stadiu příprav.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...