Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Paterčata dostanou ochranu proti zápalným lahvím. Firmy zvažují, zda rodině pomohou

Třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic a její druh Antonín Kroščen se 6. června v Praze zúčastnili brífinku ke zdravotnímu stavu narozených miminek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic a její druh Antonín Kroščen se 6. června v Praze zúčastnili brífinku ke zdravotnímu stavu narozených miminek. | foto: ČTK

PRAHA Měla to být pomoc při startu do života, místo toho půjdou vybrané peníze na podporu prvních paterčat v Česku na bezpečnostní folie do oken. Proč? Anonym vyhrožuje rodině žhářským útokem. Obavy mají i firmy, které novorozencům přislíbily darování různého dětského vybavení. Vlna nenávisti vzedmutá kvůli romskému původu rodičů paterčat totiž rozhodně neopadla.

Klára Vítková Rulíková z Českomoravské asociace Klubů dvojčat a vícerčat vybrala na podporu paterčat zhruba 80 tisíc korun. Místo zařízení do domácnosti nebo hraček ale peníze věnuje na ochranné folie do oken, aby do bytu v prvním patře, který rodině nabídla k nájmu radnice středočeských Milovic, nevlétla zápalná lahev.

„Včera jsem mluvila s matkou paní Kiňové (Alexandra Kiňová, matka paterčat – pozn red.), která mi do telefonu četla úplně příšerný dopis. Mají strach z rasisticky motivovaných útoků. Lidí je hodně a pravděpodobnost, že se někdo do toho bytu strefí zápalnou lahví, je vysoká,“ řekla serveru Lidovky.cz Vítková Rulíková s tím, že se s nenávistnými e-maily setkává denně i ona.

Kolínský dětský obchod Daniela daroval Alexandře Kiňové a jejím paterčatům dva kočárky.

Kolínský dětský obchod Daniela daroval Alexandře Kiňové a jejím paterčatům dva kočárky.

Zbytek peněz ze zvláštního konta chce asociace vícerčat poskytovat průběžně. „Jsme s rodinou domluvení, že peníze budeme uvolňovat, jak bude potřeba. Teď ostatní maminky posílají oblečení a ozývají se sponzoři, ale ty děti budou potřebovat peníze pořád, i když zájem opadne,“ přibližuje Vítová Rulíková.

Chcípněte na rakovinu!

Tok darů pro rodinu prvních českých paterčat by však mohl brzy vyschnout. Firmy, které se rozhodly projevit solidaritu s mladou rodinou, totiž čelí záplavě negativních reakcí veřejnosti.

Daniela Caltová darovala rodině dva kočárky pro vícerčata a s výhrůžkami se setkala na vlastní kůži. „Chodí nám škodolibá přání ať chcípneme na rakovinu, ať nám vykradou obchod. Volají nám také například s tím, jak jsme mohli těm sv*ním dát něco zadarmo,“ svěřila se serveru Lidovky.cz majitelka kolínského obchodu s dětskými potřebami Daniela.

„Chodí nám reakce kladné i záporné a ty nás obzvláště mrzí. V těch lidech to pořád je. I když byly povodně a trochu to povadlo,“ dodává Caltová. VÍCE O SMRŠTI NENÁVISTI KVŮLI KOČÁRKŮM ZADARMO ČTĚTE ZDE.

Moje firma může darovat zboží komu chce

Negativní zkušenost s ohlasy na darované kočárky odrazuje i Martinu Liškovou, která dětem přislíbila hračky ze svého obchodu. „Rozhodovala jsem se, ale nakonec jsem si řekla, že je to přece moje firma a já mohu darovat, co chci, komu chci,“ řekla Lišková serveru Lidovky.cz.

Komentář Lidových novin

„Je to neuvěřitelné a vůbec tomu nerozumím, lidi jsou hyeny,“ dodává Lišková, která do Česka dováží naučné a vzdělávací hračky Yookidoo.

Na rasistické výpady se připravuje i mělnický výrobce kočárků Patron, který rodině daruje pět dětských postýlek. „V posledních dnech jsme museli řešit hlavně povodně, takže jsme náš dar ještě neposlali. Náš dar jsme ale zatím nemedializovali, takže nenávistné reakce nás zatím minuly,“ uvedla pro server Lidovky.cz zástupkyně společnosti.

První česká paterčata

Deniel, Michael, Martin, Alex a Tereza přišli na svět císařským řezem v neděli 2. června  v pražské podolské nemocnici.  První česká paterčata byla přeložena na oddělení méně intenzivní péče. Domů budou moci zhruba za měsíc.

Děti ale i nadále zůstanou v inkubátoru a budou krmeny hadičkou do žaludku. V pořádku je také matka, třiadvacetiletá Alexandra Kiňová.

Šťastný otec a zdravotní sestry z podolské nemocnice.

Šťastný otec a zdravotní sestry z podolské nemocnice.

Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Od roku 1949 se na území Česka narodilo 84 dětí ze čtyřčat, z nich 78 porod přežilo.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!