Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Patnáct procent špičkových manažerů by dalo kvůli zakázce úplatek

Úplatek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplatek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Až 15 procent manažerů předních světových společností je ochotno dát kvůli zakázce úplatek. V Česku je jich ještě o 13 procent více. Vyplývá to z průzkumu o korupci a podvodech poradenské firmy Ernst & Young, která od listopadu 2011 do února 2012 oslovila 1758 respondentů ze 43 zemí celého světa.

Více než třetina všech respondentů je přesvědčena, že korupce je v jejich zemi rozšířeným jevem. Čeští manažeři jsou podstatně skeptičtější, korupci v Česku vnímá jako rozšířenou dokonce 80 procent dotázaných. Na druhou stranu jsou ale Češi poněkud alibističtí, jen 12 procent z nich připouští korupci v odvětví, ve kterém působí.

ČTĚTE TAKÉ:

Společnosti nejsou připraveny čelit podvodům a korupci

Vrcholné orgány společností nejsou podle průzkumu dostatečně připraveny čelit rizikům spojeným s podvody a korupcí. Dotazovaní manažeři také nevěří ve schopnost státních orgánů dotáhnout stíhání korupce až do konce, tedy k potrestání korupčníka.

"Z odpovědí manažerů se může zdát, že růst firmy a podnikatelská etika jsou dvě priority, které si v dnešním světě odporují. Konkurenční boj probíhá zřejmě často mimo pravidla fair play," uvedla vedoucí partnerka Ernst & Young v ČR Magdalena Souček. Průzkum podle ní ukazuje, že řada manažerů podceňuje rizika, která jejich společnosti hrozí například při nákupu firem či expanzi na nové trhy. Proto je prý potřeba, aby statutární i dozorčí orgány vyžadovaly od managementu důkladnější řízení rizika podvodu a kontrolní mechanismy přispívající k lepšímu dodržování etických pravidel.

Korupce kvete v rozvíjejících se ekonomikách

Korupce je celosvětově rozšířeným jevem, nejvíce pak v rychle se rozvíjejících ekonomikách. Celosvětově se lze s úplatky v podnikatelské sféře nejpravděpodobněji setkat v Indonésii (60 procent), Řecku (50 procent) a Číně (46 procent).

V Evropě má smutné prvenství právě Řecko, následuje Belgie (34 procent) a na třetím místě je Česko (28 procent). Za Českem následuje Kolumbie (27 procent), ale také Polsko (27 procent) a Ukrajina (26 procent).

Česko je bronzové v toleranci úplatků

Stíhání korupce ze strany státních orgánů přitom není podle českých manažerů příliš účinné. Schopnost státních orgánů dotáhnout případ k rozsudku, trestu pro korupčníka je v ČR podle oslovených českých manažerů ve srovnání se světem velmi malá. Pouhých osm procent z nich se domnívá, že orgány v ČR jsou ochotné a schopné dotáhnout případy až k potrestání pachatele.

V globálním měřítku tento názor zastává 27 procent respondentů, dodala Souček. V této souvislosti nepřekvapí, že 80 procent českých účastníků průzkumu volá po přísnějším dohledu ze strany státních orgánů, aby se snížilo riziko podvodu a korupce.

Pokud jde o nástroje monitorující dodržování protikorupční legislativy, čeští účastníci průzkumu spoléhají podobně jako manažeři jinde ve světě ve velké míře na interní audit (70 procent) a poradenské firmy (62 procent).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nekalé jednání se v Česku méně oznamuje

Na rozdíl od celosvětového průměru (53 procent) se ale v Česku podstatně méně (36 procent) využívají systémy pro oznámení nekalého jednání (whistleblowing). Přes dvě třetiny českých manažerů by přitom podle průzkumu přivítaly právní úpravu, která by zavedla finanční odměny pro oznamovatele.

Letošní průzkum proběhl mezi více než 1700 finančními řediteli, šéfy právních oddělení a interního auditu a dalšími vedoucími pracovníky ze 43 zemí. Následně se uskutečnily osobní schůzky s představiteli prestižních veřejně obchodovaných společností, na kterých se diskutovalo o výsledcích průzkumu a o opatřeních, která tyto společnosti přijímají v zájmu omezení rizika podvodu a korupce.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...