Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Patnáct stovek od Lidlu zdarma výměnou za vyplněný formulář? Je to podvod, varuje řetězec

Falešné kupóny kolující po internetu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešné kupóny kolující po internetu. | foto: Facebook Lidl

PRAHA Starý trik, tentokrát v novém kabátku. Internetoví podvodníci zacílili na uživatele sociálních sítí, kteří si chtěli ušetřit 1500 korun díky dárkovému poukazu obchodního řetězce Lidl. Stačit k tomu mělo jen vyplnění formuláře a sdílení na sítích. Jenže se jedná o podvodnou praktiku, která může její oběti stát tisíce korun i ztrátu osobních dat.

Chcete si vydělat patnáct set korun na nákup v řetězci Lidl? Stačí vyplnit dotazník a sdílet ho na sociálních sítích, lákají podvodníci důvěřivé internetové uživatele. Jedná se však o podvod, kvůli kterému může člověk lehce přijít o tisíce korun a to kvůli esemeskám, jejichž přijetí vás může vyjít až na sto korun za jednu zprávu. Hrozí také ztráta osobních údajů skrze virus skrytě nainstalovaný do počítače, varuje server Aktuálně.cz, který informaci přinesl.

Ačkoli dotazníky vypadají na první pohled poměrně nevinně (odpovídáte například na otázku, zda jste někdy v Lidlu nakupovali), místy je prozradí podezřelé zprávy o tom, že někdo již kupon obdržel, které jsou psané podivnou směsicí lámané češtiny a angličtiny. Lepší však je na odkazy podobného typu vůbec neklikat, i jejich otevření může totiž způsobit poškození počítače.

Podobný případ není první, už před dvěma lety se podobné falešné kupony objevily na internetu v souvislosti s řetězci Tesco, Albert či Penny. Podvodné weby se navíc často vyskytují na adresách, které se od té oficiální Lidlu liší jen nepatrně.

26.července 2018 v 09:57, příspěvek archivován: 26.července 2018 v 14:13

Milí zákazníci a naši fanoušci, mějte se na pozoru před dalšími podvodnými poukazy! NEJEDNÁ SE O NAŠE NABÍDKY! Prosíme, abyste na výzvy neklikali!!!

Na svém oficiálním Facebookovém profilu už Lidl varoval před podvodnými kupony s tím, že se o nabídku řetězce nejedná.  „Ve všech případech jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele, stejně učiníme i v případě aktuální podvodné soutěže,“ řekla Aktuálně.cz mluvčí řetězce Zuzana Holá.

Nejjednodušší cestou, jak si platnost podobných akcí ověřit, je najít si nabídku přímo na stránkách prodejce. Obzvláště ostražití by pak lidé měli být, pokud mají někam zadávat údaje spojené se svými platebními kartami.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...