16. dubna 2009 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pekelný svazek končí, EBay se zbaví Skypu

SAN FRANCISCO "Pekelné manželství" aukčního giganta eBay a služby pro volání přes internet Skype zřejmě skončí. EBay se chystá Skype prodat během prvního pololetí příštího roku. Firmu nebude prodávat jako celek konkrétnímu investorovi, ale jejích akcií se chce zbavit na burze. O koupi se údajně zajímají i jeho původní vlastníci.

Přesné datum primární emise akcií Skypu bude záviset na podmínkách na trhu. Skype podle výzkumné společnosti TeleGeography poskytuje osm procent veškerého přeshraničního volání a je tak největším poskytovatelem mezinárodních hovorů.

Dřívější ředitelka eBay Meg Whitmanová koupila společnost od jejích zakladatelů za 2,6 miliardy dolarů v roce 2005 s cílem dát nakupujícím a prodávajícím na aukčním serveru možnost domluvit se mezi sebou. K integraci s eBay ale nikdy nedošlo.

Tržby Skypu dosáhly loni 551 milionů dolarů, což je asi 6 procent tržeb celé eBay. Aukční gigant navíc v roce 2007 přiznal, že za Skype zaplatil příliš mnoho a snížil hodnotu akvizice na 1,2 mld. dolarů. Koupit Skype mohou i jeho zakladatelé.

Pekelné manželství
„Jediným problémem Skypu nyní je, že je součástí eBay,“ řekl Jeff Lindsay, analytik společnosti Sanford C. Bernstein & Co., a dodal: „Je to pekelné manželství. Vydělají více prodejem než tím, že by si Skype ponechali.“ EBay na prodeji může vydělat půl miliardy až miliardu, v závislosti na tom, jak velký podíl ve Skypu na burzu pustí.

Skype slouží pro internetové volání. Telefonování mezi dvěma uživateli Skypu je zdarma. Program ale nabízí službu SkypeOut, pomocí které je možné telefonovat do zahraničí za výrazně nižší ceny, než které nabízejí telekomunikační operátoři. Skype využívá asi čtyři sta milionů uživatelů. V Česku jsou podle údajů z loňského září zhruba tři miliony registrovaných uživatelských účtů Skype.

 O zpětné odkoupení Skypu mají podle deníku New York Times zájem i jeho zakladatelé Niklas Zennström a Janus Friis.

Podle analytiků by eBay prodejem Skypu přes burzu zřejmě vydělala nejvíce. O Skype by ale mohli mít zájem i dva velcí internetoví rivalové, Microsoft a Google. „Možná už eBay některé nabídky dostala, ale považovala je za příliš nízké,“ řekl Jim Friedland, analytik newyorské společnosti Cowen & Co. bloomberg.
Lidovky.cz