Úterý 29. září 2020svátek má Michal 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penězovod z Unie vysychá. Česko dostane méně

Euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro | foto: Shutterstock

BRUSEL  Přísun dotací z Bruselu začne pomalu vysychat. Česko a další chudší členské státy Evropské unie v příštích letech již nebudou moci z unijních fondů získat tolik peněz jako v minulosti. Evropská komise totiž finišuje se schvalováním dlouho očekávaného návrhu rozpočtu EU pro roky 2014 až 2020. Jeho podoba má být známa nejpozději ve čtvrtek ráno.

Podle diplomatických zdrojů rozpočet počítá s citelnými škrty v takzvané kohezní politice, tedy ve finančních prostředcích pro regiony, jejichž průměrná životní úroveň nedosahuje 75 procent unijního průměru. To je případ všech českých regionů s výjimkou Prahy.

Česko je v současném rozpočtovém období, tedy od roku 2007 až do roku 2013, největším příjemcem unijních dotací v přepočtu na obyvatele. Celkový objem peněz, které může čerpat, je téměř 27 miliard eur. Taková situace se ovšem již nejspíš nebude opakovat.

Infografika


Peníze, které Unie ušetří na dotacích pro chudší regiony, mají putovat do nově vzniklých fondů infrastruktury či energetiky. Z fondu infrastruktury bude možné čerpat například peníze na stavbu dálnic. Z nového energetického fondu mají zase putovat do propojení energetických sítí mezi jednotlivými členskými státy.

O prostředky ale bude soupeřit všech 27 členských států EU. Ve výhodě tak budou země, které umějí unijní fondy využívat nejlépe, tedy zejména státy na západ od českých hranic.

Česko čerpá nedostatečně
Právě nedostatky Česka v čerpání dotací nedávno kritizovala Evropská komise. Mezi největší výtky patří příliš pomalé stírání rozdílů mezi rozvinutými a chudšími regiony nebo časté střídání vedoucích pracovníků v orgánech, které dotace proudící do Česka řídí.

Čtěte také:


Největší diplomatické spory mezi Evropskou komisí a členskými státy se však tradičně čekají kolem celkového objemu rozpočtu. Na předchozí sedmileté období 2007 až 2013 schválila EU na své hospodaření 864 miliard eur, tedy 1,05 procenta svého hrubého národního produktu.

V době, kdy ale Evropskou unií otřásá dluhová krize a vlády jsou nuceny přijímat úsporná opatření, některé země usilují o zmrazení výdajů rozpočtu. "Po celé Evropě si země utahují opasky a Unie vůči tomu nemůže být imunní," uvedl už loni v prosinci v této souvislosti britský premiér David Cameron.

Evropská komise stejně jako Evropský parlament ovšem upozorňují, že podobné představy jsou "bláhové". Větší integrace evropské sedmadvacítky, kterou předloni přinesla mimo jiné i Lisabonská smlouva, totiž podle nich žádá i vyšší náklady.

Brusel chystá nové daně
Rozpory může vyvolat i tlak Evropské komise na zavedení nových vlastních zdrojů rozpočtu. Zatímco dříve drtivou část příjmů tvořily právě vlastní zdroje jako třeba dovozní cla, v poslední době se situace díky liberalizaci mezinárodního obchodu obrátila na stranu příspěvků členských států.

Ty nyní tvoří už 70 procent celkového rozpočtu. Evropská komise upozorňuje na to, že taková situace je neudržitelná, protože ochota zemí EU přispívat na chod Unie klesá, ale její nároky naopak rostou. Komise tak zároveň se schválením rozpočtu představí nové vlastní zdroje.

Mohlo by jít o Tobinovu daň, tedy daň z finančních transakcí. Tu sice celá řada členských států odmítá, ale odpor není zdaleka takový jako v případě jiných možností, kam patří například celounijní daň z přidané hodnoty.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.