Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
18. září 2018 18:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VIDEO: Peníze lijme do dobré vědy, shodli se experti

Odborníci debatují o financování vědy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odborníci debatují o financování vědy. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Pro financování vědy a výzkumu v ČR je podstatné správné nastavení systému a též hodnocení kvality, které zajistí efektivní rozdělování veřejných peněz.

Takový je názor odborníků, kteří se zúčastnili debaty LN s názvem Může si na sebe věda vydělat?. V Česku jde každoročně do výzkumu a vývoje přes 80 miliard korun (včetně firemních a unijních zdrojů), z čehož 30 miliard pochází ze státního rozpočtu. O zdroje se dělí vysoké školy, Akademie věd a další.

„Těch peněz plyne od státu relativně dost. Problém je v jejich využití,“ uvedl ve studiu LN Martin Fusek, zástupce ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV. Právě to je pracoviště, které si díky základnímu výzkumu Antonína Holého a partnerství s firmou Gilead Sciences vydělalo miliardy korun za léčiva proti HIV.

„Je dobře, že se o penězích na vědu a výzkum začíná hovořit jako o investicích, ne nákladech,“ řekl Martin Bunček z Technologické agentury ČR, která státními penězi podporuje aplikovaný výzkum i spolupráci mezi akademiky a podnikatelským sektorem.

Bunček vyvracel fámy, že vyspělé státy nepodporují firemní bádání. I ony si tím „něco“ kupují. „Pocit bezpečí je také veřejná služba,“ řekl Vlastimil Šlouf z obranně-výzkumné firmy Retia.

Moderátor Aleš Vlk ze serveru Vědavýzkum.cz zdůraznil, že se veřejnost stále více zajímá o to, kam a na jaký výzkum veřejné peníze jdou. Daňoví poplatníci chtějí vědět, co za to získají.

To je dle účastníků v konkrétních případech těžké změřit (byť existují ekonomické studie, jež to zkoušejí), ale platí prostá úměra, že kvalitní věda nese i skvělé objevy, vynálezy – a také peníze.

Petr Dvořák, prorektor Masarykovy univerzity, dodal, že existují mezinárodně jasná kritéria, jak rozeznat top výzkum. „Hlavně se nepokoušejme hledat nějaký lokální český recept... Výzkum má tu výhodu, že pracuje globálně a je zřejmé, kdo je kompetitivní,“ vysvětlil profesor Dvořák.

Beseda proběhla ve spolupráci s Českou zbrojovkou Uherský Brod.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...