Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VIDEO: Peníze lijme do dobré vědy, shodli se experti

Odborníci debatují o financování vědy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odborníci debatují o financování vědy. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Pro financování vědy a výzkumu v ČR je podstatné správné nastavení systému a též hodnocení kvality, které zajistí efektivní rozdělování veřejných peněz.

Takový je názor odborníků, kteří se zúčastnili debaty LN s názvem Může si na sebe věda vydělat?. V Česku jde každoročně do výzkumu a vývoje přes 80 miliard korun (včetně firemních a unijních zdrojů), z čehož 30 miliard pochází ze státního rozpočtu. O zdroje se dělí vysoké školy, Akademie věd a další.

„Těch peněz plyne od státu relativně dost. Problém je v jejich využití,“ uvedl ve studiu LN Martin Fusek, zástupce ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV. Právě to je pracoviště, které si díky základnímu výzkumu Antonína Holého a partnerství s firmou Gilead Sciences vydělalo miliardy korun za léčiva proti HIV.

„Je dobře, že se o penězích na vědu a výzkum začíná hovořit jako o investicích, ne nákladech,“ řekl Martin Bunček z Technologické agentury ČR, která státními penězi podporuje aplikovaný výzkum i spolupráci mezi akademiky a podnikatelským sektorem.

Bunček vyvracel fámy, že vyspělé státy nepodporují firemní bádání. I ony si tím „něco“ kupují. „Pocit bezpečí je také veřejná služba,“ řekl Vlastimil Šlouf z obranně-výzkumné firmy Retia.

Moderátor Aleš Vlk ze serveru Vědavýzkum.cz zdůraznil, že se veřejnost stále více zajímá o to, kam a na jaký výzkum veřejné peníze jdou. Daňoví poplatníci chtějí vědět, co za to získají.

To je dle účastníků v konkrétních případech těžké změřit (byť existují ekonomické studie, jež to zkoušejí), ale platí prostá úměra, že kvalitní věda nese i skvělé objevy, vynálezy – a také peníze.

Petr Dvořák, prorektor Masarykovy univerzity, dodal, že existují mezinárodně jasná kritéria, jak rozeznat top výzkum. „Hlavně se nepokoušejme hledat nějaký lokální český recept... Výzkum má tu výhodu, že pracuje globálně a je zřejmé, kdo je kompetitivní,“ vysvětlil profesor Dvořák.

Beseda proběhla ve spolupráci s Českou zbrojovkou Uherský Brod.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.