7. července 2011 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Peníze mění svět. Švédské školy zavádějí čínštinu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

STOCKHOLM/PRAHA Do deseti let by měly všechny švédské základní školy nabízet výuku čínštiny. Jak ve středu uvedl švédský ministr školství Jan Björklund, tento krok je podle něj nezbytný pro zvýšení konkurenceschopnosti Švédska.

Informovala o tom agentura AFP. "Ne každý v ekonomické sféře mluví anglicky. Vysoce kvalifikovaný výzkum a výroba se přesouvají z Evropy do Číny. Čínština bude z ekonomického hlediska mnohem důležitějším jazykem než francouzština či španělština," uvedl Björklund, který stojí v čele Lidové strany, jež je součástí vládní středopravé koalice.

Čtěte také:

Angličtina je momentálně hlavním cizím jazykem vyučovaným na švédských školách. Rozšířené jsou také španělština, němčina a francouzština. "Chci, aby se Švédsko stalo první zemí v Evropě, která zavede hodiny čínštiny jako cizího jazyka na všech základních a středních školách," sdělil Björklund.

Ministr připustil, že tento krok nebude jednoduchý. Náročné bude zejména získat a zaplatit pedagogy vyučující čínštinu. Současně prohlásil, že do deseti let by všechny základní školy měly být vybaveny na výuku čínštiny. Sředním školám by však přizpůsobení mohlo trvat až 15 let.

apaAnežka Palková

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.