16. prosince 2016 14:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pošťácké mzdy možná vyřeší kompenzace od státu. Poštu následně kritizoval Babiš

Poštovní doručovatelka – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poštovní doručovatelka – ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Dozorčí rada České pošty chce na zvýšení mezd zaměstnanců použít dosud nevyplacenou kompenzaci od státu za poskytování univerzální služby v letech 2013 a 2014. Nátlakové akce menšinových odborů ale odmítá. Po jednání dozorčí rady to uvedl její předseda Jan Mareš.

Pošta požadovala po Českém telekomunikačním úřadu úhradu nákladů na zajišťování základních služeb, které nabízí na základě objednávky státu, za roky 2013 a 2014 dohromady přes 3,5 miliardy korun. Regulátor podniku přiznal o dvě miliardy méně. Podle Mareše úhrada stále není vyřešena, což by se mělo urychlené stát.

„Odmítáme nátlakové akce menšinových odborů a jejich požadavky vedoucí k destabilizaci podniku. Dozorčí rada dále vyjádřila podporu vedení podniku za konstruktivní jednání podpořené stanoviskem většiny odborových organizací působících u České pošty, současně požádala zakladatele a příslušné resorty, aby nastalou situaci intenzivně řešili,“ uvedl Mareš.

Tři menšinové odborové organizace na poště vyhlásily na pondělí dvouhodinovou stávku. Požadují navýšení tarifních mezd o 2500 Kč měsíčně. Pošta se před třemi týdny dohodla s většinou z devíti odborových organizací, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta, tedy v průměru asi o 550 Kč.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 21 400 Kč, tedy téměř 6000 Kč pod celostátním průměrem. Česká pošta zaměstnává přes 30 000 lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

Kritika od Babiše a odmítnutí požadavků od Sobotky i Chovance

Česká pošta by měla vyhovět oprávněným požadavkům na růst platů. Dále by měl státní podnik rozkrýt své hospodaření, které je netransparentní, řekl v pátek novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO). A pokud se poště nedaří, měly by se snížit i odměny managementu, dodal.

„Česká pošta je velice bonitní aktivum, ale bohužel je to pro mě podnik, který hospodaří velice netransparentně. Za skandální považuji, že generální ředitel má 300 000 Kč plat a ještě 300 000 bonus. Takže jestli se poště nedaří, tak by si měli snížit příjmy,“ uvedl dále Babiš.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), vedením České pošty a zástupci odborů jednal o mzdové situaci v podniku. Menšinové poštovní odbory totiž vyhlásily na pondělí dvouhodinovou výstražnou stávku na podporu svého požadavku zvýšit mzdy o 2500 korun. Vedení pošty, Sobotka i Chovanec požadavek odmítli jako ekonomicky nereálný.

Sobotka po jednání uvedl, že stát by mohl na začátku příštího roku uvolnit pro Českou poštu zhruba 1,4 až 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za poskytování základních služeb v letech 2013 a 2014. Třetina z toho půjde na růst platů, což představuje 1200 až 1400 Kč na zaměstnance měsíčně.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.