Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Peníze podporují zločin. Švédové vážně uvažují o jejich zákazu

Podle Švédů peníze podporují kriminalitu. Vážně uvažují o jejich zákazu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Švédů peníze podporují kriminalitu. Vážně uvažují o jejich zákazu | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Mnozí západní Evropané Švédům závidí, že si zachovali svoji měnu a nemusí teď doplácet na neposlušné členy eurozóny. Švédská koruna ale může být brzo minulostí. Stát chce totiž radikálně omezit placení hotovostí. Silné lobbistické skupiny dokonce bojují o jeho úplný zákaz. Informaci jako první přinesl německý týdeník Der Spiegel.

Loupež jako z Bondovky...

"Všecko to začalo velkým přepadením s pomocí vrtulníku," uvedl Jonas Milton, který má ve švédské centrální bance na starosti alternativní platební prostředky. Podle něho se tento případ, který se odehrál loni v létě, rozhodujícím způsobem ovlivnil veřejné mínění  v neprospěch hotovosti. Švédský deník Dagens Nyheter tehdy přinesl na titulní straně dramatickou zprávu, ve které prohlásil, že zločinci vyhlásili válku. Zloději se v září 2009 spustili na střechu bezpečnostní firmy zabezpečující transport peněz a odnesli si milionovou kořist.

"Placení hotovostí je u konce," tvrdí představitelka švédských bankovních odborů Maria Löök. Svá tvrzení opírá o výrazný nárůst loupežných přepadení v zemi. Podle vlivné aliance složené z odborových organizací, podnikatelských svazů a úřadů, je totiž příčinou tohoto trendu právě staromódní používání bankovek a mincí.

Cílem členů aliance proto je, aby se ze švédské koruny stala čistě virtuální měna. Hotovost by se měla přestat využívat v nejbližší možné budoucnosti.

Ke svým cílům přitom skupina umně využívá veřejného mínění. Podle takzvaného Barometru loupeží, kterým bankovní odbory pravidelně šokují veřejnost, se například už 25 procent zaměstnanců v maloobchodě stalo obětí přepadení a násilí, někteří z nich dokonce vícekrát.

"Je nepřijatelné, aby lidé museli mít strach, když jdou do práce," říká šéf švédského úřadu pro ochranu zaměstnanců Mikael Sjöberg. Chce proto nechat prověřit obchody, ve kterých nepřiměřeně často přepadává. Podle výsledku šetření, který by měl být znám v létě, pak může taková prodejna dostat zákaz přijímat hotovost. V ohrožení je asi 3000 malých večerek, pro které bude omezení hotovostního platebního styku znamenat většinou konec.

Hotovost používají jen zločinci

Odborářka Maria Löök tvrdí, že většina hotovosti pochází z trestné činnosti nebo zaměstnání načerno a je tak součástí šedé ekonomiky. Dodává, že ten, kdo používá hotovost, většinou něco skrývá.

"Hotovost je krev v žilách kriminality," přidává se prezidentka stockholmské policie Carin Götbladová, která tvrdí, že pouze výrazné omezení používání reálných peněz může být úspěšné v boji proti organizovanému zločinu.

Proti takovým názorům se ale ve Švédsku začala zdvihat vlna odporu. I bezúhonní občané s sebou rádi nosí hotovost, oponuje představitelka odborové organizace zaměstnanců obchodů Martine Syrjänen. Trvání na hotovostních platbách považuje za "kulturní odpor" a "otázku zvyku", především u starších lidí. Sama ale přitom považuje bezhotovostní nákup pro důchodce za výhodnější.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.