Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Peníze vyberete telefonem. Smartphony postupně začínají nahrazovat peněženky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Air Bank

PRAHA Zatímco uhradit účet mobilem v obchodě či restauraci už dnes umožňuje několik bank, k výběru peněz je stále potřeba platební či kreditní karta. České banky to ale chtějí změnit. K bankomatu tak zanedlouho bude stačit přiložit telefon a zadat PIN.

Zatím nejdál je v tomto ohledu Československá obchodní banka. Přes aplikaci NaNákupy již umožňuje vybírat prostřednictvím telefonu v bankomatech vybavených technologií NFC (zkratka pro komunikaci na krátkou vzdálenost).

Pozadu nezůstanou ani další ústavy. Podle nich jde ale až o pozdější krok při zavádění nových bezkontaktních technologií. Jejich zákazníci se tak novinky dočkají nejspíše až příští rok.

Například Air Bank chce nejprve nabídnout placení přes mobilní telefon. „Až spustíme NFC – rádi bychom to zvládli do konce letošního roku, půjde v první řadě o placení na terminálech. Výběry z bankomatů přes mobil budou následovat až později,“ říká mluvčí Jana Karasová.

Podobně hovoří i další. „Obecně chceme podporovat výběry hotovosti z bankomatů s využitím technologie NFC – v první fázi s bezkontaktními kartami, později i s chytrým telefonem vybaveným platební kartou v mobilu,“ říká Pavel Zúbek z Komerční banky.

Zmíněná technologie umožňuje využívat k výběru i přístroje cizích bank. „V tuto chvíli je nejschůdnější, protože jde o standard, který může fungovat napříč sítěmi bankomatů i terminálů. Na bezkontaktní platby si už lidé navíc zvykli,“ říká Miroslav Lukeš, šéf karetní asociace MasterCard pro Česko, Slovensko a Rakousko.

Výběr pomocí telefonu však zvládnou i méně vyspělé bankomaty. Takovou variantu nabízí například slovenská Tatra banka, která je sestrou tuzemské Raiffeisenbank. „Klient si v mobilní aplikaci zvolí, kolik peněz chce vybrat a jaké bankovky, aplikace mu pak vygeneruje jedinečný kód. Ten uživatel zadá do bankomatu, jenž mu vydá požadovanou hotovost,“ vysvětluje Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank. Ta zatím konkrétní termín uvedení novinky na trh nestanovila. Avizuje však, že by dala přednost bezkontaktním čipům.

Variantu, kdy klient zařídí výběr přímo v mobilní aplikaci, která mu pak vytvoří potřebný kód, zvažuje UniCredit Bank.

Míra zneužití je nižší

„Řešení umožňující výběr hotovosti z bankomatu bez platební nebo kreditní karty v letošním roce neplánujeme zavést. Do budoucna jej ale zvažujeme jako jednu z možností, kterou se u našich přístrojů vydáme. Využili bychom pravděpodobně cestu generování kódů prostřednictvím internetového online bankingu nebo mobilního smart bankingu,“ říká mluvčí banky Petr Plocek. Klient by v aplikaci nastavil účet, ze kterého se má výběr uskutečnit, zadal částku a vygeneroval kód pro použití v bankomatu.

Dosud banky při výběrech trápila z hlediska bezpečnosti především nelegálně instalovaná skimmovací zařízení, která dokážou zkopírovat údaje o platební kartě. Tato hrozba by s mobilními technologiemi odpadla. Například podle největších amerických bank, které už s novinkou začaly, je míra zneužití při bezkontaktních transakcích menší než při tradičním výběru kartou.

PRO PENÍZE S TELEFONEM

  • Technologie NFC
    Některé telefony jsou vybaveny NFC čipem (near field communication – komunikace na krátkou vzdálenost). Ty pak v případě propojení s mobilní aplikací banky umožňují vybírat z bankomatu či platit v obchodech bezdotykově.
  • Mobilní aplikace banky
    Klient si v aplikaci zvolí, kolik peněz chce vybrat, jaké bankovky az jakého bankomatu. Aplikace mu vygeneruje jedinečný kód. Ten pak uživatel zadá do bankomatu, jenž mu vydá hotovost.
  • QR kód
    Při výběru si klient zvolí variantu, kdy mu bankomat vygeneruje na obrazovce QR kód (čtvercový obrázek, který funguje podobně jako čárový kód), zákazník jej naskenuje přes svou mobilní aplikaci a po ověření aplikací si vybere požadovaný obnos.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

OSVČ by měly dostávat příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

OSVČ by měly dostávat příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

OSVČ by měly dostávat příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!