Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Peníze z AVG a Avastu pomohou jejich nástupcům v Česku

Evolution Equity Partners | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evolution Equity Partners | foto: www.evolutionequity.com

PRAHA Až 125 milionů dolarů půjde na rozvoj nadějných technologických firem z celého světa. Část těchto investic přitom bude pocházet i z Česka. Do oboru je napumpuje fond Evolution Technology Fund investiční společnosti Evolution Equity Partners (EEP).

Za touto společností stojí hlavní investor původem české softwarové společnosti AVG Richard Seewald spolu s bývalým technologickým ředitelem této firmy Karlem Oblukem a spoluzakladatelem konkurenčního Avastu Eduardem Kučerou.

Pojem startup, označující malou firmu rostoucí o stovky procent ročně, se dnes stal trendy slovem, které firmám propůjčuje image mládí, originality a potenciálu. EEP však své peníze nedá každému začátečníkovi. Soustředit se bude na již zavedené společnosti, které mají za sebou nejrizikovější fázi vývoje. Například na ty, které jsou úspěšné doma a rády by podnikly mezinárodní expanzi. I proto EEP věří, že mu 12 až 15 vybraných firem vložené peníze zhodnotí třikrát až pětkrát.

Sázka na jistotu

Fond už nastřádal 70 milionů dolarů z cílových 125, které chce v příštích třech až pěti letech proinvestovat. Deset milionů teď vložil do společnosti Onapsis, věnující se bezpečnosti podnikových aplikací SAP a Oracle. Kyberbezpečnost obecně bude tvořit největší část portfolia, půjde na ni zhruba polovina všech peněz. Zbytek zamíří do podnikových řešení a uživatelského softwaru.

„Kybernetická bezpečnost je nejjistější investice. I když bude krize, na bezpečnosti šetřit nebudete, protože to pro zachování vašeho podnikání zkrátka není možné,“ vysvětluje své důvody Seewald s tím, že trh bezpečnostních technologií a služeb dosáhne příští rok 86 miliard dolarů. V oboru přitom není začátečníkem. Před čtrnácti lety byl jedním z prvních, kdo poskytl peníze antivirové společnosti AVG a při jejím vstupu na burzu investorům pomohl za 7,5 procenta akcií vydělat 64 milionů dolarů. V Česku Seewald investoval ale také třeba do Equa bank, Kofoly, portálu Centrum.cz nebo výrobce nanovláken Elmarco.

České peníze

Tím ale česká stopa v novém fondu nekončí. Kromě řady Seewaldových kolegů z AVG je mezi zakladateli fondu i veteráni české technologické scény – bývalý vysoký manažer AVG Karel Obluk a jeden ze zakladatelů rovněž české antivirové firmy Avast Eduard Kučera. Není přitom zatím vůbec běžné, aby Češi investovali velké peníze do zahraničních technologických společností. Investic by se ale mohly dočkat i české firmy.

„To víte, vždycky s někým jednáme,“ říká v rozhovoru pro LN k možnostem investic do tuzemských firem Seewald. A koho hledá? „Důležité jsou tři věci. První je stabilní manažerský tým, který je schopen posunout společnost dopředu. Druhá je produkt, který musí zapadat do volných míst na trhu a třetí je jeho mezinárodní potenciál. Pokud firma splňuje tyto tři základní kritéria, pak je pro nás zajímavá,“ dodává.

Miliony vydělané na AVG a Avastu tak dost možná pomohou najít nástupce těchto dnes už globálních lídrů v oblasti počítačové bezpečnosti, které mají více než 200 milionů uživatelů po celém světě. Jejich úspěch navíc přitáhl k regionu střední Evropy značnou pozornost.

„Středoevropský trh je pro investory velmi zajímavý. Nabízí mix stability vyspělých zemí a dynamiky rozvíjejících se ekonomik,“ uvádí Seewald s tím, že investoři v jeho fondu pochází z celého světa, včetně ČR, a jde o soukromé osoby i firmy. Podíl kapitálu evropského a amerického kapitálu je zhruba půl na půl.

Seewaldův tým lidí tvoří zkušení technologičtí investoři, kteří se v oblasti kybernetické bezpečnosti pohybují více než deset let. Kromě zmíněného AVG mají v historickém portfoliu investic firmy jako OpenDNS, 60K, NejTV, SecurityScorecard nebo úspěšnou českou společnost Cognitive Security. Ta vznikla teprve v roce 2009 jako výsledek výzkumného projektu na Českém vysokém učení technickém a už v roce 2013 ji koupil americký technologický gigant

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?