6. dubna 2012 12:41, aktualizováno  15:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penta chce koupit síť drogerií Schlecker

Jedna z uzavřených prodejen Schlecker | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z uzavřených prodejen Schlecker | foto: Reuters

BERLÍN O koupi německé sítě drogerií Schlecker, která je od ledna v insolvenci, se začala zajímat i česko-slovenská skupina Penta Investments. Německému týdeníku Spiegel to potvrdil mluvčí Penty Martin Danko.

"Dali jsme nezávaznou nabídku," cituje Spiegel mluvčího Penty. "Situace je vážná a Schlecker je odkázán na rychlé řešení." Podle časopisu je skupina Penta dosud jediným vážně braným uchazečem o finanční vstup do Schleckeru.

Jak uvedla agentura DPA, nezávazná nabídka, kterou Penta předložila, se vztahuje na celý koncern, který působí v řadě evropských zemích včetně Česka.

ČTĚTE TAKÉ:

Penta nechce spolupracovat se Schleckerovými

Penta ale nechce spolupracovat s dětmi zakladatele řetězce, Meike a Larsem Schleckerovými. Ti se snaží najít spoluinvestora, který by podnik pomohl udržet v rukou rodiny. Penta si ale podle informací týdeníku dokáže představit pouze to, že by sourozenci Schleckerovi v podniku disponovali menšinovým podílem.

Finanční skupina Penta

Penta působí v 10 zemích, hlavně v Česku, na Slovensku a v Polsku. Vlastní aktiva za 3,4 miliardy eur (83,6 miliardy korun). V Německu jí patří firma na výrobu potravy pro zvířata Gimborn.

O aktivitách Penty se v poslední době mluvilo v souvislosti s korupční aférou Gorila na Slovensku. Penta údajně v letech 2005 a 2006 uplácela vlivné slovenské politiky a úředníky. Pravost informací se ale nepotvrdila a Penta tvrzení odmítla.

Schlecker má v Německu zhruba 3000 obchodů. Na modernizaci každého z nich by mělo připadnout asi 30 000 eur (738 000 korun). Celková investice tedy počítá s téměř 90 miliony eur (2,2 miliardy korun).

Penta by v ideálním případě nechtěla zavírat další filiálky a propouštět stávající zaměstnance.

Schlecker už zavřel přes 2 tisíce prodejen

Schlecker vyhlásil insolvenci v lednu. Do konce března uzavřel po celém Německu přes 2000 prodejen, propustil až 10 000 lidí. Schlecker působí také v Rakousku, Španělsku, Francii, Itálii, Česku, Polsku a Portugalsku.

O "záchranu" Schleckeru stojí pět vážných zájemců. Podle insolvenčního správce Arndta Geiwitze rozhodne výše nabídky. Poslední slovo ale budou mít věřitelé. Uzávěrka nabídek bude pravděpodobně v květnu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

rkaŠárka Bláhová, ČTK