25. května 2011 15:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penta je favorit na koupi polských sítí Vattenfallu

Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta | foto: ČTK

VARŠAVA Středoevropská investiční skupina Penta patří mezi čtveřici firem, které švédský energetický podnik Vattenfall zařadil na užší seznam uchazečů o jeho majetek v Polsku. S odvoláním na zdroje blízké transakci o tom dnes informovala agentura Reuters.

Někteří ze zájemců chtějí koupit jen část polských aktiv Vattenfallu. Šanci získat majetek Vattenfallu má kromě Penty také polská elektrárenská společnost Tauron, místní plynárenský monopol PGNiG a nejbohatší Polák Jan Kulczyk.

O Pentě více:

O aktiva Vattenfallu v Polsku mělo podle dřívějších informací zdrojů agentury Reuters zájem celkem osm firem, z Česka kromě Penty také Energetický a průmyslový holding (EPH). Podle zdrojů by transakce švédské firmě mohla vynést zhruba 1,5 miliardy eur (asi 36,9 miliardy Kč).

Švédská firma, v níž má většinu stát, na jihu Polska vlastní distribuční síť, jež dodává elektřinu asi 1,1 milionu odběratelů, patří jí také varšavská teplárna. Vattenfall loni zastavil asi desetiletou strategii expanze a oznámil, že pravděpodobně prodá majetek v Polsku a Dánsku. Části majetku se hodlá zbavit i v Německu.

Prodej majetku Vattenfallu je úzce spojený s privatizací provozovatele největší teplovodní firmy v Evropské unii, varšavské firmy SPEC. Té teplo dodává právě teplárna vlastněná Vattenfallem.

Penta má zájem i o SPEC. Chtěla by koupit také polského nákladního železničního dopravce PKP Cargo nebo koksovnu Victoria ve Walbrzychu.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MZDOVÁ ÚČETNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 37 000 - 45 000 Kč