13. dubna 2011 11:24, aktualizováno  12:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penta kupuje od svazů pohledávky za Sazkou

Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta | foto: ČTK

PRAHA Společnost Penta nevzdává svůj boj o vstup do krachujícího loterijního gigantu Sazka. Podle informací Lidovek.cz odkupuje pohledávky sportovních svazů za Sazkou. Společnost tak získá možnost stát se členem věřitelského výboru, který má nyní nad Sazkou faktickou moc.

Jedná se zejména o pohledávky největšího akcionáře Sazky Českého svazu tělesné výchovy, ale i menší České asociace Sport pro všechny a Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů České republiky.

Informaci potvrdil Lidovkám.cz mluvčí Penty Martin Danko. "Odkup již probíhá. Zítra dostanou sportovní svazy peníze na účet," upřesnil Danko. První splátka ve výši 63 milionů byla již dnes poukázána sportovním svazům. "V situaci, kdy Sazka není schopna finančně podporovat sportovní svazy, tak uvedené prostředky představují reálnou pomoc pro český sport," uvedla posléze Penta v tiskové zprávě.

"Penta a E-Invest nabízejí akcionářům Sazky finanční podporu a pomoc s cílem zachránit společnost před nepřátelským převzetím a konkurzem," vysvětlil Danko.

Vše o kauze Sazka

Podle informací LN se jedná o pohledávky za rok 2008 zhruba ve výši 140 milionů. Penta se tímto odkupem stane věřitelem Sazky a získá tak možnost být zastoupena ve věřitelském výboru, který bude rozhodovat o restrukturalizaci Sazky.

Peníze tělovýchovným jednotám tak příjdou pouze čtyři dny před rozhodující valnou hromadou ČSTV, na kterém se bude jednat o budoucnosti Sazky.

Penta a E-Invest se zároveň nabídly podporovat sportovní svazy částkou 300 milionů korun ročně, při garanci zachování 30% podílu sportovních svazů v Sazce. "Podmínkou uvedené nabídky je úspěšné uskutečnění dlužnické reorganizace Sazky, která proběhne v plné součinnosti mezi akcionáři Sazky, Pentou a E-Investem," uvádí Penta ve své nabídce.

Vstup Penty do Sazky prosazoval zejména generální ředitel společnosti Aleš Hušák. Podle jeho plánů měla Sazka přijmou záchranný úvěr až ve výši 2,5 miliard korun od společnosti Gladiolus, kterou tvoří právě Penta spolu s firmou E-Invest Martina Ulčáka.

Prozatimní věřitelský výbor tvořený převážně konkurenty Penty však tuto možnost rezolutně odmítl. Člen představenstva Sazky Roman Ječmínek dokonce označil připravené smlouvy s Pentou za nemorální a sám pak požádal o vyhlášení úpadku Sazky. K tomuto kroku byl pak donucen i sám Hušák.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.