8. února 2011 10:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penta není hloupá, sežere většinu Sazky, zlobí se Kejval z olympijského výboru

Jiří Kejval, místopředseda ČOV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kejval, místopředseda ČOV | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ohlášení spolupráce Sazky s Pentou opět rozlítilo zástupce Českého olympijského výboru, který je minoritním akcionářem loterijní společnosti. "Není možné, aby podobné dohody sjednával management, a ne akcionáři," odmítá místopředseda olympioniků Jiří Kejval.

LN Jak hodnotíte dohodu Sazky s Pentou?

Dalo se to trochu tušit. Penta i Hušák byli očividně mimo hru a to je svedlo dohromady. Víc se dá jen těžko komentovat, protože nemáme prakticky žádné informace. Naše pozice se ale nemění. Chceme změnu v čele Sazky a jednání se všemi potenciálními investory. Chceme totiž řešení, které je nejlepší pro akcionáře, a ne pro management. To ale neznamená, že nabídka Penty nemůže být nejlepší. Jediná špatná varianta je, když Sazka skončí úpadkem.

LN Zdá se vám, že tato dohoda je nejlepší pro management?

Je podivné, když je někdo před týdnem ještě největší nepřítel a najednou nejlepší kamarád. Samozřejmě je víc než pravděpodobné, že Penta bude do roka a do dne vlastnit majoritu ve společnosti. Nejsou to hlupáci. Bude se navyšovat základní jmění a sportovní organizace nebudou mít finance. Navyšovat tedy bude jen Penta a získá majoritu. Kdyby šlo jen o půjčku, nebudou mluvit o synergii Sazky a Fortuny.

Čtěte více o kauze Sazka:

Prudký obrat: Sazce má pomoci 'nepřátelská' Penta i Ulčák

LN Na druhou stranu se mluví o garanci sportovním svazům ve výši 200 milionů korun...

Kým je těch dvě stě milionů garantovaných? Slyšel jsem, že Sazka má poloviční výnosy než ve stejném období minulý rok. Hospodaření Sazky teď určitě nebude v dobrém stavu. Nelze garantovat nic.

LN Ztratili sportovci dnešní dohodou jakýkoliv vliv nad Sazkou?

Nevím, kolik toho je podepsáno. Ale vše tomu nasvědčuje. Hlavně ale nechápu, jak je možné, že dohody uzavírá management, a ne akcionáři. Pan Hušák dělá dohody, které jsou pro něj přátelské. Když jsme se ještě s několika dalšími kolegy zúčastnili sezení na Pentě, byli jsme označeni za zrádce, kteří jednají s nepřátelskou firmou. Teď jedná s tou samou Pentou pan Hušák a je to geniální záchranný plán. Hlavně je ale důležité nazývat vše správnými jmény. Penta nebude dávat žádnou půjčku, ale kupuje si Sazku. Bude se navyšovat základní jmění a sport přijde o majoritu.

                         Pro zvětšení klikněte na grafiku

Záchranný plán pro Sazku

LN Ale je to lepší než úpadek...

To ano. Ale já bych to dělal rád průhledně. Řekněme, že potřebujeme peníze, a zeptejme se, kdo je ochoten dát kolik. A pak uvidíme, co je nejvýhodnější. Tohle jsou ale všechno nějaké dohody, u nichž nikdo nezná přesně obsah. A hlavně se hodně mlží. Proč by Penta najednou ustoupila od toho, že chtěla sto procent, a nejednou se tváří, že nechce nic? Dobře, možná nebudou mít sto procent, ale třeba devadesát pět.

LN Předseda ČSTV Pavel Kořan řekl, že se zítra sejde s regionálními sdruženími ČSTV. Znamená to, že dohody budou posvěceny...

Nebude to setkání s regiony, ale s předsedy svazů. A vůbec bych neřekl, že bude dohoda posvěcena. Je to jen informativní schůzka, která ani nemá mandát k souhlasu. Navíc nikdo neřekl parametry této dohody.

LN Vy jako akcionáři opravdu nevíte víc informací?

Ne. Dokonce ani výkonný výbor ČSTV. Krátce po tiskovce jsem o tom mluvil s jedním členem, který na to taky koukal jako blázen.

LN Takže je to dohoda pouze pánů Hušáka, Kořana, Dospivy a Ulčáka?

Ne, pan Kořan se to podle mého názoru dozvěděl v neděli večer. Tady jedná jen Dospiva, Ulčák a Hušák. Tipnul bych si, že Pavlovi Kořanovi to jen oznámili.

LN Podle Kořana má ale pan Dospiva velký zájem o český sport...

A ještě před týdnem to byl největší nepřítel českého sportu. To záleží jen na tom, jak se to panu Hušákovi hodí. O sport tu ale opravdu nejde.

Čtěte více:

LN Bude tedy tato dohoda dotažena do konce?

To nemůžu říct. Jen můžu zopakovat, že bych chtěl, aby se rozhodlo na úrovni akcionářů, a ne pana Hušáka, který k tomu nemá právo. On historicky zklamal, protože dovedl společnost tam, kde je. Nevím, kde bere mandát pro jednání.

LN Myslíte si, že tato dohoda zaručí Aleši Hušákovi setrvání ve funkci generálního ředitele?

Vzhledem k tomu, že ty vztahy byly ještě nedávno tak nepřátelské, tak si nedokážu představit, že by se vše ze dne na den změnilo. Myslím, že to nebude mít dlouhého trvání, ale těžko odhadovat.

LN Jakou hraje roli v celé transakci Martin Ulčák a E-Invest?

Podle mého žádnou. Pan Ulčák žádné peníze nedává, tedy ne v řádu miliard. Je jen prostředníkem.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?