30. srpna 2011 16:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penta o Sazku asi nebude bojovat pod svým jménem

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Investiční skupina Penta s největší pravděpodobností nevstoupí přímo pod svým jménem do tendru na prodej Sazky. Řekl to dnes mluvčí Penty Martin Danko s tím, že důvodem jsou "bariéry a sankce".

Ve fázi úvah je ale podle něj možnost, že se Penta soutěže zúčastní prostřednictvím společnosti speciálně zřízené pro účel tendru.

Vše o kauze Sazka


Insolvenční správce Sazky Josef Cupka vyhlásil výběrové řízení na prodej loterijní firmy 19. srpna. O vítězi výběrového řízení bude rozhodovat výhradně cena. Soutěže se může zúčastnit prakticky kdokoliv, kdo splní základní podmínky stanovené insolvenčním zákonem.

Sazka, která je v konkurzu od konce května, bude prodána ve veřejném výběrovém řízení jako celek jednou smlouvou. Vítěz výběrového řízení by měl být znám za zhruba měsíc.

Uchazeči musí složit půl miliardy
Zájemci budou muset složit předem jistinu půl miliardy korun. Nejpozději do pěti týdnů od zahájení výběrového řízení musí zájemci, kteří složili jistinu, doručit insolvenčnímu správci závaznou finanční nabídku, včetně potvrzení o složení celé nabízené částky na speciálním vázaném bankovním účtu a také podepsanou kupní smlouvu.

ČTĚTE TAKÉ:


Vítěz tendru bude oznámen bezprostředně po prostudování předložených nabídek. Nestane se ale okamžitě novým majitelem Sazky. Musí ještě získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, popřípadě kompetentních evropských orgánů.

Souhlasné stanovisko úřadu musí doložit do pěti měsíců ode dne, kdy bude zveřejněn výsledek výběrového řízení. Pokud vítěz souhlas antimonopolního úřadu nezíská, bude muset zaplatit smluvní pokutu 1,5 miliardy Kč. Celé výběrové řízení se bude muset opakovat.

Kdo s koho
Dosud se o Sazku přetahovaly dva tábory silných investorů. Na jedné straně PPF a KKCG, které ovládly věřitelský výbor, protože jim Sazka dluží nejvíc, na druhé straně právě investiční skupina Penta, majitel konkurenční loterijní firmy Fortuna.

Penta už dříve nabídla 2,5 miliardy korun za loterijní část Sazky, Fortuna pak 3,5 miliardy korun za Sazku jako celek.

"Podmínky soutěže, které jsou nám známé ze žádosti zaslané soudu, považujeme za skandální," uvedl již dříve Danko. Motivem řízení je podle něj nechat ovládnout Sazku skupinami PPF a KKCG, a ne maximalizovat cenu pro uspokojení všech věřitelů.


Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy.

Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.

ČTK, Lidovky.cz