25. února 2011 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penta prodala polské obchody Žabka fondu Mid Europa Partners

Marek Dospiva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dospiva. | foto: Lidové noviny

PRAHA Investiční skupina Penta Investments uzavřela smlouvu o prodeji polské části sítě potravinářských obchodů Žabka s fondem Mid Europa Partners. Penta o tom dnes informovala ČTK s tím, že transakce podléhá schválení antimonopolního úřadu.

Společnost Mid Europa Partners za obchody zaplatila údajně 380 až 400 milionů eur (až 9,8 miliardy korun), informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroje blízké transakci.

Žabka Polska je předním polským maloobchodním řetězcem. Po celé zemi provozuje 2400 obchodů typu "convenience" a dalších 55 obchodů nového formátu Freshmarket. V roce 2010 činily její tržby 16,25 miliardy korun a EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) dosáhla 775 milionů korun.

Penta koupila polskou Žabku v roce 2007. Od té doby společnost otevřela více než 400 nových obchodů a uvedla na trh nový formát větších prodejen Freshmarket. Penta expandovala s Žabkou také do České republiky a přikoupila zde síť supermarketů Koruna. V prosinci 2010 je Penta prodala řetězci Tesco. Dokončení české transakce se očekává v dubnu 2011.

Lidovky.cz, ČTK