30. března 2012 12:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penta prohrála spor se Sazkou. 300 milionů za rady nedostane

O2 Aréna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O2 Aréna. | foto: Reprofoto

PRAHA Investiční skupina Penta Investments prohrála u Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře v Praze spor se Sazkou o zhruba 300 milionů korun. Sazka poukazovala na údajně nepřiměřenou odměnu Penty za vydávání dluhopisů na stavbu O2 areny.

Informoval o tom mluvčí Penty Martin Danko. "Jsme nepříjemně šokováni dnešním rozhodnutím arbitrážního soudu. Rozhodnutí považujeme za vysoce nestandardní a zcela překvapivé," uvedl Danko.

Verdikt soudu byl podle něj Pentě sdělen jen ústně bez jakéhokoliv zdůvodnění. "I proto se chceme nejdřív obeznámit s písemným rozhodnutím a následně rozhodneme o dalších krocích," dodal.

Žalobu podal loni insolvenční správce Sazky Josef Cupka. Penta si podle něj odměnu v roce 2006 domluvila se Sazkou za přípravu emise dluhopisů v hodnotě 215 milionů eur (asi 5,4 miliardy Kč) tak, že Sazku poškodila.

Ovládnutí Sazky

Loterijní byznys Sazky získaly loni v listopadu skupiny PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč. Společnost Sazka sázková kancelář, kterou PPF a KKCG vlastní, žalobu proti Pentě převzala.

O ovládnutí Sazky usilovala i Penta. Firmu měla na dosah už loni v únoru, když s vedením firmy, tehdejším největším akcionářem ČSTV a firmou E-Invest, uzavřela dohodu o záchraně krachujícího podniku. Jenže Sazka spadla do konkurzu a věřitelský výbor, v němž získaly kontrolu PPF a KKCG, nabídku Penty a E-Investu odmítl.

Žaloba se vedle Penty týká i bank LBBW a Commerzbank, které od Penty v roce 2007 pohledávku vyplývající z dohody odkoupily.

Soud rozhodl podle Danka navzdory tomu, že smlouva o emisi dluhopisů pro Sazku byla řádně projednána a schválena všemi příslušnými orgány Sazky a loterijní firma pohledávku opakovaně uznala a plnila ji bez jakýchkoli výhrad.

Odměna za poskytnuté služby prý zohledňovala zejména to, že Penta sehrála klíčovou roli při kontaktu s držiteli dluhopisů a významně se přičinila o celkový úspěch emise. Penta se také zavázala, že koupí až polovinu emise v případě, že se ji nepodaří upsat, podotkl.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?